Заради слаб интерес от гражданите 70 млн. лв. от еврофондовете остават неусвоени
Около 70 млн.лв. от еврофондовете, предвидени за саниране на жилищните блокове, могат да останат неусвоени заради слабия интерес на гражданите да регистрират сдружения по етажна собственост, съобщи вчера в парламента депутатът от “Атака” Николай Пехливанов.
Над 100 000 панелни и масивни сгради в цялата страна имат нужда от спешно обновление, а проблемът засяга над 3 милиона българи, продължи той и допълни, че липсата на работещ механизъм блокира шансовете да живеем в по-приятна градска среда. Проблемът е, че две години след приемането си и няколкото поправки Законът за управление на етажната собственост (ЗУЕС) е напълно неработещ, каза депутатът, който се зае да изследва отблизо проблемът с прилагането на този нормативен акт.
Законът регламентира начина, по който собствениците и наемателите в един блок могат да се обединят в т.нар. етажна собственост, да я регистрират, да поддържат сградата и т.н.
Само живеещи в сгради, които са се регистрирали по режима на етажната собственост, могат да кандидатстват за пари за саниране по Оперативна програма Регионално развитие (ОПРР). Мярката ще стартира това лято, а на собствениците ще се отпуска половината от сумата, нужна за обновление на сградата. Това е другият проблем освен нежеланието на собствениците да се сдружават - ако нямат собствени средства, те трябва да теглят кредити и евентуално да ипотекират имущество.
Според Пехливанов държавата трябва да поеме гаранциите по заемите на тези собственици, които искат да санират жилищата си с европари, или да се намери някаква форма на държавна или общинска субсидия.
До крайния срок за регистрация на етажната собственост - 31 декември 2010 г. - едва 2% от блоковете са избрали домоуправители и са подали документи в кметствата. В ЗУЕС има предвидена глоба от 20 до 100 лв. за гражданите, но тя реално не се налага. При това положение присъствието й в закона е напълно излишно, ще предложа да отпадне, каза Пехливанов. По думите му целта не е да се санкционират гражданите, а да се направи един работещ закон.
След като две години хората не могат да възприемат модела, зададен от държавата, аз предлагам на всички граждани да изпратят своите предложения и сами да пренапишат закона, каза Пехливанов. Писмата си гражданите могат да изпращат на електронната поща на депутата - [email protected]. Предложенията се събират до 5 април.
Пехливанов заяви, че обмисля дали да предложи в закона пълна забрана на частичното саниране и обновление в блоковете, което превръща сградите около нас в "цигански черги". На въпрос не е ли малко късно за това предложение, Пехливанов заяви, че идеята е най-накрая да се сложи край на това явление.
Какиното, съгласен съм, че администрацията не работи и са затворили държавата, ама много ти е късоглед погледа. Щото предишните така я отвориха, че си е разграден двор от всякъде... И така има... няма вече 22години! А дори и да имаше държава, не е тя тази, която трябва да ни мете двора и да ни чисти боклуците, които сами си изхвърляме през терасите. Това се казва "манталитет". От селянин гражданин не се става за 2 години, а са нужни няколко поколения. Остани със здраве...!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.