Заради пране на пари шефът на бургаския Административен съд остава в ареста
САС: Може да му се търси отговорност за по-тежко престъпление от прането на пари
Председателят на Административния съд в Бургас Атанас Вълков трябва да остане в ареста, защото има достатъчно данни, че е замесен в пране на пари и дори по-тежко престъпление, и може да манипулира свидетелства и доказателства, постанови вчера Софийският апелативен съд /САС/ и актът му не може да бъде обжалван.
Софийските магистрати направиха пълен преглед на доказателствата срещу Вълков, който е обвинен за пране на пари. Стана ясно, че още през 2007 г. от името на вуйчо си съдията е поискал от Районния съд в Несебър да му бъде възстановен имот от 12 дка в регулацията на Несебър. Вълков е изготвил фалшиви протоколи от 50-те години на местния Народен съвет, които сочат като собственик на имота дядо му Иван Габровски. Вуйчото обаче казал, че никога дядото не е притежавал подобен имот, а самият той съответно не иска възстановяването му от съда.
Освен това в кабинета на Вълков са намерени старите пишещи машини и копия на фалшивите документи. Има и доказателство, че той е състарил хартията със зелен чай и изработил печатите с фотошоп.
След това на базата на съдебното решение, с което имотът е възстановен на наследниците на дядото на Вълков, през 2009 г. те са обявени за негови собственици от поземлената комисия в Несебър. Тогава изведнъж се появява предварителен договор, с който всички наследници продават дяловете си на майката на Вълков. През лятото на 2009 г. от името на всички наследници е подадено искане до Районния съд в Несебър договорът, с който майката на Вълков купува имота от тях, да бъде обявен за окончателен.
Адвокат на наследниците е Иво Димов - дългогодишен приятел на Вълков. Адвокатът е разказал пред разследващите, че никога не се е виждал с клиентите си, а е получил готово пълномощно от приятеля си.
Окончателно разследването срещу съдията приключва с внедряването на агенти под прикритие, които се представят за купувачи на имота, след като Вълков го е обявил за продажба чрез няколко брокери.
Софийският апелативен съд коментира, че фактът, че престъпната дейност на Вълков е продължила няколко години, замесил е най-близките си роднини и освен това е заемал отговорен пост в съдебната система, обосновава опасността да извърши ново престъпление, ако бъде на свобода. Магистратите дори намекнаха, че на Вълков може да се търси отговорност за по-тежко престъпление от прането на пари, което се наказва с от 1 до 6 години затвор, и че по делото има данни, че е извършил и друго престъпление, което е във връзка с работата му като съдия.
Единственото, което арестуваният магистрат заяви пред съда, беше, че ако се прецени, че не може да бъде освободен, поне да не бъде връщан зад решетките, а да му се наложи домашен арест.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.