Заплатите намаляват, инфлацията расте, теглим спестявания, за да се издържаме

09 юни 2011 00:14   1 коментар   7504 прочита

Работодателите са заплатили като компенсация на заетите лица (работни заплати и осигуровки) 6.403 млрд. лева през първото тримесечие на 2011 г. - показват предварителните данни на НСИ.

Сумата е с 6.4% по-ниска от платените 6.8 млрд. лева заплати и осигуровки на работната сила в последните три месеца на 2010 г. Това е лесно обяснимо, тъй като краят на годината е традиционният период за разплащане с персонала по различни договори, както и за бонуси.

Заедно с това компенсациите на заетите сочат ръст от 2.8% спрямо първото тримесечие на 2010 г. Това обаче не означава, че парите, плащани в замяна на труда на работниците, са се увеличили. Посочваните суми са в текущи цени, тоест не е отчетен факторът инфлация.

За разглеждания период инфлацията възлиза на 5% /при база 100 през 1995 г., ценовият индекс през Q1’10 е 6069, докато през Q1’11 е 6379/. Тоест реалната компенсация на труда през първото тримесечие на тази година намалява с 2.2% на годишна база - при все че за същия период е отчетен 3.4% реален ръст на БВП.

При това осигурителната вноска беше повишена с 1.8% от началото на 2011 г., което се отразява в повишени норми за компенсация на един работник и съответно увеличава размера на сметка "компенсация на заетите лица", без това да има отражение върху разполагаемия доход - освен негативно отражение, в случай че работодателят реши да компенсира с намаляване на заплатата нарасналите плащания за държавата.

Така или иначе заплащането на труда в България намалява в реално изражение. Ако този процес се разгледа паралелно с данните за увеличена консумация на домакинствата през първото тримесечие, с 3.75% на годишна база до 9.981 млрд. лв. /ръстът е изчислен в текущи цени, като тук се включват и пенсиите, и други доходи/, обяснението на противоречието е или в теглене на спестявания за осигуряване на консумация, или в солиден дял на нерегламентираните доходи. На практика в сила са и двете.

В същото време икономиката на страната е нараснала през първото тримесечие на тази година с 0,6 процента спрямо предходните три месеца и с 3,4 на сто в сравнение със същия период на миналата година, показват данните на националната статистика. Експресните оценки на статистическия институт от миналия месец сочеха нарастване на БВП с 0,4 на сто спрямо края на 2010-а и с 2,5 процента в сравнение със същия период на миналата година.

Брутният вътрешен продукт за периода януари-март тази година възлиза на 15,903 млрд. лв. по текущи цени. На човек от населението се падат 2120,90 лв. от стойностния обем на показателя.

Създадената от отраслите на националната икономика брутна добавена стойност през първото тримесечие на 2011 г. възлиза на 13,903 млрд. лв. по текущи цени.

Индустриалният сектор увеличава относителния си дял в добавената стойност на икономиката с 1,8 процентни пункта през първото тримесечие на 2011 г. спрямо същото тримесечие на предходната година и достига до 32,4%. Относителният дял на добавената стойност, реализирана от дейностите в сферата на услугите, е 64,6%, което е с 2 процентни пункта по-малко спрямо съответния период на предходната година. Относителният дял на аграрния сектор в добавената стойност на икономиката се увеличава с 0,2 процентни пункта и достига до 3 процента през първото тримесечие на 2011 година.

За индивидуално потребление на населението през първото тримесечие на 2011 г. се изразходват 71,5 на сто от произведения БВП. Инвестициите (брутообразуване в основен капитал) формират 19,6 процента от произведения БВП. Външнотърговското салдо от стоки и услуги е положително в размер на 273 млн. лв. и заема дял от 1,7 процента в структурата на БВП.

През първото тримесечие на 2011 г. спрямо четвъртото на миналата година брутната добавена стойност в икономиката запазва нивото си.

На тримесечна основа крайното потребление бележи спад с 0,3 на сто. Бруто капиталообразуването в основен капитал отбелязва ръст с 0,9 процента. През първото тримесечие износът на стоки и услуги нараства с 4,6 процента, а вносът отбелязва намаление с 1 на сто спрямо предходното тримесечие.

През първото тримесечие на 2011 г. спрямо същите три месеца на предходната година брутната добавена стойност нараства с 1,1 на сто, като динамиката й се определя основно от регистрираните ръстове в промишлеността - с 2,2 процента, хотели, транспорт и съобщения и търговия - с 3,2 на сто, и финансовия сектор - с 6,5 процента. Аграрният сектор, строителството и другите услуги имат отрицателен принос в добавената стойност и отчитат намаление през разглеждания период.

По отношение на компонентите на крайното използване основен принос за регистрирания положителен икономически растеж от 0,1 процента има индивидуалното потребление и износът на стоки и услуги, вносът на стоки и услуги и бруто капиталообразуването в основен капитал, които се увеличават съответно с 0,8, 20,1, 8,6 и 1,6 на сто. Колективното крайно потребление отчита спад спрямо съответното тримесечие на предходната година с 6,5 процента.

1 коментар
09 Юни 2011 21:51 | 123
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Това е исторически успех на ГЕРБ. Грандиозен!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар