Заплатите и публичните плащания по електронен път спестяват на държавата 2% от БВП

15 октомври 2010 00:16   3276 прочита

Ако плащанията на пари в брой бъдат заменени с плащания по карти, това може да спести на България около 2% от БВП, стана ясно на конференция “Електронните разплащания срещу сивата икономика”. Участниците в конференцията предлагат работните заплати и всеки вид трудово възнаграждение да стават само по електронен път. Предлага се всяко плащане на стойност над 1500 лева да става само като безналична транзакция. По същия начин да се плащат и всички публични услуги в общинските и държавните ведомства, в болниците, пощите, клиентските офиси на компаниите и други.

Всяко преминаване от кешови към електронни разплащания пък автоматично ще доведе до ръст в БВП, като 1% ръст при електронните плащания директно ще доведе до ръст от 0,5% в БВП, посочват данни от проучване, което е било проведено сред 50 страни от Global Insight.

В България близо 40 % от брутния вътрешен продукт се произвежда в сивата икономика. По този показател ни изпреварват само Латвия и Естония. В Европа сенчестият бизнес дава около 1,8 трилиона евро, показва изследване на международната консултантска компания “А. Т. Kearney”. В Германия и Франция размерът му е около 1/8 от официалния БВП.

Изследването показва, че 2/3 от сивия сектор представляват недеклариран труд, тоест работниците и бизнесът изобщо не обявяват трудовите възнаграждения пред държавата. По този начин те избягват облагането с данъци, плащането на осигуровки и попълване на документация.

Останалата 1/3 идва от непълното деклариране или укриване на приходи. Проучването за България показва, че 48% от работещите получават част от заплатите си неофициално в брой. Това струва на страната ни милиарди евро годишно. Две трети от изгубените приходи все пак се връщат в официалната икономика чрез потреблението и ДДС.

Колкото по-голям е броят на електронните транзакции обаче, които извършват жителите на дадена страна, толкова по-малък е и размерът на сивата икономика, става ясно от данни за сенчестия пазар, отнесен към броя на електронните плащания в ЕС-27.

България е сред държавите с най-малък брой на електронните транзакции и съответно голям процент сива икономика.

На обратния полюс са Холандия и Финландия. В Мексико е бил създаден специален фонд, който подпомага малките търговци да си купуват ПОС терминали. В Колумбия и Аржентина е въведена отстъпка от данък печалба за продажбите с разплащателни карти. Русия, Великобритания и Сингапур извършват държавните си плащания само по електронен път. Така тези държави стимулират е-плащанията.

Плащанията с карти имат и друго преимущество. Благодарение на тях, търговците получават гарантирано заплащане в период от 4 до 5 дни, в Европа средният период за междуфирмено плащане надвишава 55 дни, а в някой страни той е над 90 дни. А според проучване на Intrum Justitia и Европейската комисия на всеки четири фалита един се дължи на закъснели плащания, което води до загубата на 450 000 работни места всяка година.

Припомняме, че миналия месец правителството гласува проект за за законодателни промени, които да ограничат плащанията в брой до 5000 лв.


Още за: БВП   пари   карти   Още от: България и свят

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар