Зам. председателят на ДСБ Димитър Бъчваров: Сделките с външния дълг - в прокуратурата
Да се провери облагодетелствали ли са се Милен Велчев и екипът му
НС да разгледа доклада на министъра на финансите Симеон Дянков за сделките с външния дълг от 2002/2003 г. и да го прати в прокуратурата за разследване, поискаха на редовния си брифинг членове на ръководството на ДСБ в съгласие с колективното си решение.
Заместник-председателят на ДСБ Димитър Бъчваров припомни, че докладът на министъра на финансите Дянков за сделките с външния дълг от 2002/2003 г. е изготвен въз основа на решение на НС от април 2010 г. по предложение на ДСБ и Синята коалиция. Анализът е възложен на консултантската компания “Индърстри уоч” чрез конкурс от МФ и общото мнение е, че спечелилата организация е независима, коментира той. Изводите на министър Дянков след доклада сочат, че сделките с дълга на страната от 2002/2003 г. са нанесли безспорни щети на България, чиято минимална стойност до момента възлиза на 1 млрд. лв., подчерта Бъчваров, докато ползите са хипотетични и недоказуеми от реалните публични данни, допълни той.
Според него се потвърждават прогнозите на Иван Костов от 2002 г., когато той в писмо до министър-председателя тогава е искал да се прекратят тези сделки. В доклада на Дянков не са посочени виновници, а само резултати, затова от ДСБ настояват също НС да постави целите на проверката на прокуратурата. Кои лица са предложили сделките с външния дълг от 2002/2003 г. и участвали ли са те или свързани с тях лица като купувачи или посредници при наличие на конфликт на интереси, питат сините политици.
Второ, била ли е осигурена от тогавашния министър на финансите Милен Велчев защита на финансовите интереси на държавата и оценен ли е рискът?
Трето, трябва да се установи кои длъжностни лица са предложили и одобрили конкретните схеми и гранични параметри на сделките, и участвували ли са те или свързани с тях лица по-нататък като купувачи или посредници при наличие на конфликт на интереси. От синята партия се съмняват за наличие на корист и облагодетелстване от някои знакови фигури от управлението на държавата тогава от тези сделки. Според тях министър Дянков трябва да изиска от НАП съвместно с прокуратурата да направят проверка за наличие на преводи и транзакции от онова време, за да се види дали министърът на финансите тогава Милен Велчев или заместниците му не са се облагодетелствали от сделките с външния дълг. Има инструментариум сега за такава проверка, уточни Димитър Бъчваров. Проверката трябва да послужи и като пример за всички подобни начинания оттук нататък, за да се знае, че България е държава, която може да защитава своите интереси, смята той. Ако в България няма компетентен човек, който да оцени ползите и вредите от сделките, тогава защо са осъществени те, каза в отговор на въпрос Бъчваров. Отговорността на тогавашния премиер е безспорна, но тя е по-скоро политическа, счита политикът. Но вероятно в хода на разследването на прокуратурата ще се установи по-точно отговорността на премиера по онова време Симеон Сакскобургготски.
В петък миналата седмица излезе едно съобщение на официалната страница на прокуратурата, в което се казва, че нито един от публично огласените скандални разговори между висшестоящи в страната не е станал обект на вниманието на институцията, каза от своя страна членът на ръководството на ДСБ Атанас Атанасов. Де факто прокуратурата казва, че информацията не е изпратена при тях, добави той. Това означава, че в МВР са създадени реални условия за злоупотреба с информацията, събрана чрез СРС-та, коментира Атанасов. До ден-днешен министърът на вътрешните работи шикалкави и не дава отговор на повдигнатите въпроси, което говори за гузност, подчерта той. Как така информацията не е пристигнала при заявителя - прокуратурата, както посочва законът, запита политикът.
Според него трябва да се изясни и потърси отговорност кой е отговорен за това, както и за селекцията на тази информация. Недопустимо е оперативно-техническите служби да селектират информацията, не спести съмненията си той. Недопустимо е 1 месец държавата да се тресе от тези скандали и да няма яснота кой е отговорен за това, акцентира той. Все пак отговорността е и на премиера, смята Атанасов. Създава се впечатлението, че министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов си е създал специална служба за подслушване и за използване на информацията от нейната работа за политически цели, обобщи Атанасов.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.