Зам. председателят на ДПС Христо Бисеров: И съдът е отговорен за СРС-тата
Проблемът с големия брой СРС-та не е само в изпълнителната власт. Отговорност носи и съдебната власт, е тезата на зам. председателя на ДПС Христо Бисеров. "Трябва да се каже, че ръководителите на окръжните съдилища издадоха 16 000 разрешения за СРС-та само за една година, тоест нещата не са само в изпълнителната власт, но и в съдебната. Ако там няма осъзнаване на проблема, нещата няма да се решат", заяви пред БНР Бисеров. По отношение на службите Бисеров каза, че има закон, но няма ред.
Темата с отговорността на министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов започва да се изчерпва. Има отговорности и на други места. За 2 години прокуратурата се превърна в най-големия заявител на СРС-та, което според мен не е правилно като политика, категоричен бе той.
Трябва да има фундаментална ревизия на сектора "Вътрешна сигурност". Отишли сме твърде далеч от конституционното разбиране за правова държава. Това е най-големият извод и ще е добре повече хора да вникнат откъм тази страна на въпроса, ползвайки изцяло фактите на разразилите се събития, посочи от своя страна Михаил Миков, депутат от Коалиция за България и бивш министър на вътрешните работи по повод подслушванията.
Според Миков трябва да има тотална подмяна на философията на управлението, тъй като в момента тя възлага на подслушването възможността да се контролира всичко. "И преди съм казвал, че има редица случаи, в които в медиите излизат контролирани изпускания на информации от СРС-та. Странно е, от една страна, да смяташ, че това е добър управленски похват, от друга страна - да казваш аз искам нещата да са наред", подчерта червеният депутат.
Предлагаме да има промени в Закона за СРС-тата и не само там, най-малкото промяна въобще във философията на консумиране на сектора "Вътрешна сигурност". Да има и гаранции от хората, които прилагат закона, включително преразглеждане на цялата политика в сектора "Вътрешна сигурност", подчерта още Михаил Миков.
Никой не е казал никъде, че използването на едно СРС води до създаването на веществени доказателствени средства, които задължително да се ползват в наказателното производство, контрира депутатът от ГЕРБ и заместник-председател на НС Анастас Анастасов. "Много често информацията от СРС-та се ползва за насоки на работата на оперативните служби", каза Анастасов. "Господин Танов каза: На мен са ми се обаждали политици и от други парламентарно представени партии". Защо не се споменат имената на тези политици, попита Атанасов.
Във връзка със случая в Горна Оряховица д-р Ваньо Шарков от Синята коалиция коментира, че няма значение кой управлява страната, никой не може да приема, че българските лекари са виновни по презумпция. "Господин Цветанов превърна този случай в политически. Не можем да се съгласим и винаги ще се противопоставим на лъжата, а Цветанов излъга два пъти. Първо, Цветанов каза, че умишлено са умъртвили живородено дете, и второ - че не му е даден шанс да живее. Българските граждани имат права и никой няма право да ги погазва тези права", категоричен бе Шарков.
По най-бързия начин хората, които управляват страната, трябва да решат проблема, защото той излезе от тях, от стила на управление в последната година, това излезе от господин Цветанов. Колкото по-бързо страната се отърси от СРС-та и скандали и колкото повече се насочим към реалните проблеми на хората, толкова по-добро бъдеще ще има страната ни", заяви Ваньо Шарков.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.