Заемите между приятели стигнаха 2,7 млрд. лв., догодина декларираме извънбанковите доходи над 5000 или плащаме 10 процента глоба от стойността на укритата сума
Между физическите лица у нас се въртят около 2,7 млрд. лв. и има свързаност на ниво заеми между над 30 хиляди души, показва анализ на Националната агенция за по приходите. Излиза, че всеки икономически активен българин е получил извънбанкови заеми на стойност над 35 хиляди лева, а това са проформа суми, каза пред БНР Росен Бъчваров от НАП. От догодина всеки, който е получил извънбанков заемна стойност по-голяма от 5000 лв. ще бъде длъжен да ги декларира, това предвижда промяната в Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Бъчваров уточни, че в законодателната промяна е включена и глоба в размер на 10 на сто от стойността на укритата сума за онзи, който не декларира в годишната си данъчна декларация получен извънбанков заем.
Очакванията на приходната агенция са няколко хиляди души да подадат такива декларации и да обявят реалните си заеми над 5 хиляди лева. Според Бъчваров огромна част от заемите няма да бъдат декларирани, защото реално не съществуват. Почти във всяка втора ревизия на НАП се стига до обяснението за взети заеми от приятели, а преобладаващата част от тях са фиктивни и се съчиняват. И една от целите на законодателната промяна е да пресече тези повсеместни практики.
Логиката на мярката е заем, който не е деклариран, да не бъде признаван като източник на доход. Изискването да се декларират заемите не означава тяхната легализация, подчертават от НАП. Ако се декларират фиктивни заеми, това не значи, че данъчните автоматично ще ги признаят и няма да обследват както дали те реално са се случили, така и дали лицата, които ги отпускат, имат фискален потенциал за това, подчерта Росен Бъчваров. Той смята, че прагът от 5 хиляди лева е така фиксиран, за да се „минират“ дребни заеми между приятели, които нямат голямо значение за стопанския оборот.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.