Забраната за бензинови и дизелови автомобили в ЕС под въпрос: Гражданите против, индустрията на крака 

17 декември 2024 06:52   1610 прочита


 
 
Европейският съюз планира да забрани изцяло продажбата на нови автомобили с двигатели с вътрешно горене до 2035 г., но последните социологически проучвания показват, че подобно решение среща сериозна съпротива, както сред гражданите, така и в индустрията. Според проучване, проведено от "Autoscout" върху извадка от 1000 германци, едва 17 процента от гражданите подкрепят подобна инициатива. 

В същото време новоназначеният комисар по въпросите на климата от Холандия, Уопке Хоекстра, настоява за идеята за забавяне на тази забрана, което допълнително увеличава напрежението между вземащите решения. Неговата позиция е подкрепена и от някои страни членки, като Германия, която преди това се противопостави на приемането на това решение. 

Ето защо Европейският съюз беше принуден да направи компромис, разрешавайки използването на синтетични горива, което временно успокои ситуацията. 

Автомобилната индустрия изисква повече време 
Германските производители на автомобили не мълчат по този въпрос. Още през август Асоциацията на германските производители на автомобили (VDA) предложи изместване на крайния срок за забраната до 2045 г. Техните аргументи включват необходимостта от повече време за развитие на инфраструктура за електрически превозни средства, както и за запазване на работните места в традиционната автомобилна индустрия. 

Освен германските производители, опасения изразиха и големи световни компании. Nissan наскоро предупреди, че плановете на Обединеното кралство да забрани двигателите с вътрешно горене до 2030 г. ще струва на страната милиарди лири и ще доведе до масови съкращения. Подобни аргументи се чуват все по-често в други европейски страни, където производителите на автомобили твърдят, че преходът към електрически превозни средства е твърде бърз и лошо проектиран. 

какво следва 
Въпросът за забраната на двигателите с вътрешно горене все повече се признава като сложно предизвикателство, което изисква балансиране на екологичните цели, икономическата устойчивост и интересите на гражданите. Въпреки че 2035 г. остава официалната цел, става все по-ясно, че политическият и индустриален натиск ще доведат до по-нататъшни преговори и потенциално забавяне на това решение. 

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар