За да вършиш работа, първо трябва да знаеш какво искаш
Изказване на кандидат-кмета на Сапарева баня Илчо Дамянов
Бившият кмет на Сапарева баня се завръща, за да довърши работата си, движила напред общината и в отсъствието му от местната власт.
Заедно пишем нова програма за устойчиво развитие. Време е да излезем от канализацията и бетона, за да видим природните дадености на общината и да ги използваме в полза на местните хора.
Той знае не само какво иска, но и как да го направи. Той не само знае как да го направи, но и да го направи добре. Той има опит в местното управление, но и стаж в политиката по високите етажи. Той е най-успелият политик на Сапарева баня и най-точната алтернатива за сапаревобанци на предстоящите местни избори.
Защото:
Въпреки че е извън управлението на Сапарева баня от 12 г., 12 г. общината се движи напред благодарение на инерцията, останала от работата му.
Защото и най-големите му опоненти не могат да скрият, че всяка инвестиция, интерес и поглед отвън към Сапарева баня през последните 12 г. се дължи на разработените от него "Екологическа експертиза и еколого-стопански модел на развитие", благодарение на които в европейските регистри общината светва в зелено - като една от 12-те общини в България, признати за екологичночисти и с висок потенциал за развитие на балнеоложки и високопланински туризъм.
Той е Илчо Дамянов.
А кои са причини сапаревобанци да гласуват с номер 22 в интегралната бюлетина за кмет:
Подчиняването на опърничавата: Общинска администрация в служба на хората.
Хората казват: Чиновник да си, само кафета и цигарки.
Той има решение:
Един от най-големите проблеми на хората е, че Общинска администрация, въпреки че е раздута три пъти след моето кметуване, вместо да служи на хората, ги отблъсква и не предлага нужното обслужване на гражданите, нито пък подходящи условия за бизнеса.
Необходим е нов ред. Подчиняването на администрацията в служба на местните хора.
В момента хората в селата се чувстват изоставени, като не говоря дори за разпределението на средствата, а за елементарното обслужване и грижа за населените места.
Какво е моето решение: Приемна на кмета, но не само в Сапарева баня, а във всяко населено място в общината. Като кмет, ако аз бъда това, служители на администрацията и изнесената приемна ще се срещат всяка седмица с жителите на селата, за да чуя проблемите и предложенията им, за да бъде по-лесно обслужването на предимно възрастното население. Да може там на място хората да попълнят документи, да получат отговор, да получат насока, защото те не са длъжни да знаят конкретните им проблеми от чия компетенция са. Аз и администрацията обаче ще изслушваме всички и което не е от нашата компетенция, съответно ще насочваме хората към отговорните институции, а когато е от нашата компетенция, ще може да действаме бързо и точно.
Изключително важна част от моята визия за работа на администрацията е отварянето на отдел "Евроинтеграция" към инициативите и идеите на хората.
Приемаме, че в този отдел са най-добрите специалисти по разработване на проекти в общината. Ако се налага, ще обучим тези служители отново, тъй като това е напълно безплатно, но за да бъдат полезни, те трябва да работят с хората. Давам пример: Идва жена и иска да си направи фризьорски салон с проект по програма. Вместо да се лута и да се чуди как да захване инициативата си, тя ще получи не само насока в отдела, но и направо ще й се извадят нужните документи.
Защото практиката тези отдели да разработват големи проекти може да се види колко е работеща и не само в нашата община, но и на други места. Защото знаем, че големите проекти рядко се печелят без сериозна фирма - проектант и лоби, но лесно се използват за източване на средства.
Реалната дейност на тези отдели трябва да е насочена към гражданите и в подкрепа на техните идеи при разработване на собствени инициативи и бизнес. За да се възползват хората наистина от средствата от европроектите и фондовете, трябва да разработят свои инициативи, а общината да помага.
Глас народен - глас Божи VS Бог високо, цар далеко
Хората казват: Какво го интересува кмета моята разбита улица
Той вече има отговор:
Преди време по закон всяко населено място си избираше свои представители в Общински съвет, но в момента селата нямат свои представители в местната власт. Така единствено селският кмет е представител на местния интерес и хора, но заради ограничените правомощия на кметовете ставаме свидетели на приказката "Бог високо, цар далеко".
Отговорът е "Глас народен - глас Божи".
Ще върна обществените съвети, като действащ фактор в местното управление. Такива обществени съвети имаше по време на моя кметски мандат 1995-1999 г. и тогава формулата доказа, че е полезна и работеща. Защото местните хора най-добре познават проблемите на населеното място. Те ще поставят дневния ред на работата на кмета и администрацията, създавайки програмата за управление на конкретното населено място, но и ще контролират как се работи и ще дават идеи.
Така ще има реално влияние и допълнителен контрол върху работата на общинския кмет. Обществените съвети ще бъдат напълно доброволни, а хората в тях ще бъдат избирани от населението. Така ще се създаде адекватната програма за управление, която ще бъде в полза на хората. Защото кметът на общината може да бъде невероятно умен, но и това не гарантира, че неговият план за управление ще бъде най-полезният и адекватен спрямо проблемите и нуждите на хората.
Офис треска: Бизнес, гора и още нещо
Хората казват: Хиляди туристи минават, с празни джобове ходим.
Той казва:
Няма развитие, което да не е подчинено на интереса и в полза на местната общност. Няма развитие, ако се служи на интереса на няколко големи фирми или няколко човека. Ако не се служи на интереса на местната общност, е по-добре нищо да не се прави. Така поне ще запазим природата за децата и внуците си. Сегашният подход в Сапарева баня е изключително неправилен. Той не гарантира развитие, а напротив, генерира само загуби за местните хора.
Сегашното състояние на общината е отвратително по няколко причини.
Аз съм човекът, който извади всички необходими документи за изграждането на лифта за Седемте рилски езера. Сега го виждам построен, което е добре. Но какво се случва на практика?
Вдигат се хората през уикенда от София да отидат на планина с децата, защото има лифт. Пазаруват си обаче в квартално магазинче, палят колата, идват тук, качват се на лифта, хапват, пийват в планината, качват се на лифта и си заминават. По-богатите отиват да преспят на Боровец. На практика за местните хора остават негативите - мръсният въздух от постоянния поток, разбиване на пътищата, боклукът. Какво още се случва? Големите инфраструктурни проекти повишават категорията на общината и хората постепенно ще трябва да плащат по-високи данъци и такси, но реално те не печелят от туристическия поток.
Още повече при нашествието на много туристи питейната вода в Сапарева баня започва да разболява местните, защото не е довършено най-важното нещо - свалянето на мръсните води от Паничище. В моя мандат изготвихме такъв проект. Аз започнах колектора на Паничище и го изведох до входа, като за тези 12 г. това трябваше вече да е свършено. Сега хижите и хотелите в Паничище продължават да трупат отпадната вода в септични ями, защото канализацията не е завършена. С такава инфраструктура не може да развиеш сериозен туризъм и още повече не можеш да обезпечиш интересите на общината и местните хора.
Какво друго се случи в Паничище? Бяха продадени земи за хиляди и милиони левове. Дотук добре, но в този така наречен курорт няма едно магазинче. Какво пречеше да бъдат оставени няколко петна, на които да се отворят магазинчета, кафенета. Значи сега и туристите да искат да си оставят парите тук - няма как да стане.
Зелено, зелено: Не пари, а природа
Хората казват: Досегашните управляващи крещяха на еколозите "лъжци и престъпници".
Той знае, че:
С екологичните, а и с каквито и да е граждански организации, е задължително да се води диалог. Ако искаме развитие, то трябва да бъде подчинено на интересите на местните хора и да бъде устойчиво, т.е. екологично. Разговори трябва да има, за да не се повтаря циркът, който се случи при посещението на евродепутатите във връзка с петицията на еколозите за законността на лифта. Работата на кмета е не да строява Общинска администрация в ролята на разгневени граждани, а да защити позицията си документално. А най-голямата грешка за тези 12 г. на община Сапарева баня е, че не е оформен и довършен нито един голям инфраструктурен проект.
Задължително беше досега да бъде изготвен и защитен поне идеен проект с всички изискуеми от закона документи и разрешителни за разработването на високопланинските части, който да чака своя инвеститор. Това трябваше да бъде готово, защото без високопланински туризъм няма развитие за общината. За да може общината да каже: Ето, ние предлагаме това, заповядайте. Така ще може общината да поставя условията на инвеститорите и да избере най-добрия. А не както е сега - идва някой и казва: Искам това. И го получава. Идва следващият и казва: Искам онова. И го получава. И виждаме крайния резултат, който не ни харесва.
В моя мандат беше защитен еколого-стопански модел за развитие, благодарение на който община Сапарева баня е със зелен цвят на картата в Брюксел и там пише - екологичночиста община с високи възможности за развитие на балнео и високопланински туризъм.
Но какво се случва сега: канализацията на Паничище не е довършена, няма пречиствателна станция, а това вече е задължително да се случи до 2014 г., има купища сигнали на екоорганизации, крайно лошите впечатления на евродепутатите... И какво се случва? Има реалната опасност върху зеления цвят на Сапарева баня да бъде поставен един кръст и възможностите за привличане на сериозни инвестиции и развитието на общината ще са дотам. Благодарение на този зелен цвят и 12 г. след мандата ми общината се е ползвала с доверие и е черпила от проекти. Някога Рила и Кочериново щяха също да са в тази карта, но кметът на Кочериново реши да прави регионално депо и възможността им беше дотам.
Още повече че щом общината е намаляла с 1000 души, щом училищата са затворени и започват да се продават - това не е развитие.
Развитие ще има, когато общината се обърне с лице към малкия и средния бизнес, и започне да създава възможности на местните хора. Защото когато има условия, ще се намерят и хора, които да направят бизнес. Местни хора, които най-после да се възползват от даденостите на общината, а не да са странични наблюдатели на това как някоя фирма прави бизнес. Така се откриват и нови перспективи за активната част от населението - основно младите хора, за по-добро заплащане и нови работни места.
Накрая искам да спомена един интересен факт. "Мистерията на българските гласове" добива световна слава благодарение на Марсел Селие. През 1950 г. той идва за първи път в България, прави първия си запис и е очарован от пеенето на голяма група селянки в Сапарева баня. Нека добавим, че и в момента във всяко населено място има самодейни ансамбли, които участват и печелят награди в България и чужбина. И тук стои въпросът колко внимание трябва да се отделя на културата в една община.
Когато желаеш да развиваш туризъм, задължително условие, за да бъдеш атрактивен, е да покажеш автентичния и уникален български фолклор и обичаи. Когато желаеш да развиваш туризъм, трябва да се сетиш да предизвикаш интерес и насочиш вниманието на учените към неизследваната крепост "Германея", да помислиш за подслон на хилядите експонати от нашия район, които са по националните музеи.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.