ЮНЕСКО стопира разширението на ски зоната в Банско и взима хляба на хиляди българи

19 август 2010 00:18   2 коментара   4631 прочита

Строги условия за опазването на Национален парк "Пирин" като част от световното природно наследство

"Природозащитници" започнаха атака за замразяване и съсипване на туристическия бизнес в Пирин - Банско, Разлог, Добринище...Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" приветства решението на ЮНЕСКО да разшири територията на Пирин като част от световното природно наследство до сегашните граници на Национален парк "Пирин" и да постави строги условия за опазването му в бъдеще.

Това стана заради "изключителното световно значение" на Пирин като красотата на пейзажа, разнообразието от скали и езера, както и заради големия брой видове, които се срещат само там или са оцелели от далечни епохи.

В същото време Комитетът за световното наследство към ЮНЕСКО даде последен шанс на България да докаже, че може да опази Пирин, като изрази своето разочарование:Изключителното световно значение на обекта беше нееднократно и значително повлияно от развитието на ски съоръжения и ски писти до степен, при която обектът може да бъде разглеждан за включване в Списъка на световното наследство под заплаха. Всяко по-нататъшно развитие на ски съоръжения или ски писти е критично важна заплаха за изключителното световно значение на обекта.

С това решение ЮНЕСКО за първи път прие, че строителството на ски зона Банско сериозно е увредило световното природно наследство на Пирин, което неправителствените организации години наред се опитват да докажат чрез съдебни дела и сигнали до компетентните органи. Решението сочи, че изграждането на ски зоната е осъществено в нарушение на одобрените планове и нарушенията трябва да бъдат преустановени чрез възстановяване и залесяване на незаконно унищожените площи. Заради това че не отговарят вече на критериите на конвенцията за световното наследство, ски зоните Банско и Добринище са изключени от обекта на световното природно наследство и са получили статут на буферни зони.

Решението на ЮНЕСКО включва изискване към България да няма по-нататъшно развитие на ски съоръжения както в самия обект, така и в буферните му зони. Всяко ново сторителство ще доведе до включване на Национален парк "Пирин" в списъка на световното наследство в опасност. Държавата трябва да осигури опазването " финансово, кадрово и чрез спиране на новото строителство, което да залегне и в следващия план за управление на Национален парк "Пирин" от 2013 до 2022 г.

Решението на ЮНЕСКО е поредното доказателство, че строителството на ски курорти е несъвместимо с опазването на природата в защитените територии. От коалицията напомнят, че за последните 10 години различни инвеститори поискаха да построят нови ски курорти в националните паркове "Рила", "Пирин" и "Централен балкан" и природните паркове "Витоша", "Българка", "Сините камъни" и "Врачански балкан". Защитените територии заемат едва 5% от територията на България и поне това национално и световно богатство трябва да се съхрани за идните поколения.

В целия свят обектите на световно природно наследство са едва 180 и България има привилегията и задължението да опазва два от тях " Национален парк "Пирин" и резерват "Сребърна". Всяка година редица държави се борят техни обекти да бъдат включени в списъка на ЮНЕСКО, тъй като желаят да ползват логото за реклама, престиж и привличане на туристи. Тази възможност може да бъде наистина използвана умно и за Пирин, подчертават природозащитниците.

2 коментара
19 Август 2010 00:11 | Македонец от Пирин
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

Епа,, корупцията у ЕС найпосле и у нас.,, инвестициите у хотели си избра законен начин да елеминира конкуренцията




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар