Възрастните и малките деца са най-застрашени от заболявания

31 август 2010 00:14   2870 прочита
A. Гълъбов
A. Гълъбов


A. Гълъбов

Два вируса и няколко вида респираторни инфекции може да ни атакуват през предстоящия есенно-зимен сезон. Това обясни на специална пресконференция вчера директорът на Института по микробиология към БАН "Стефан Ангелов" акад. Ангел Гълъбов. Единият вирус, който вероятно ще засегне българите в края на годината и началото на следващата, е т.нар. грип Пърт (AH3N2). Другият вирус, който се очаква тази зима, е "опашката" на свинския грип AH1N1.

Застрашени ще бъдат най-вече възрастните хора, малките деца и тези с по-отслабена имунна система, като вирусът протича с нормалните симптоми на грип като температура, главоболие.

От грипа Пърт са починали около 2 хил. души, като това не е висока смъртност за сезонен вирус, поясни Гълъбов. Като пример той посочи, че в САЩ годишно умират 50 хил. души от сезонни вируси, а в световен мащаб броят на жертвите може да достигне до половин милион.

Друга опасност за предстоящата зима е "опашката на свинския грип", която може да ни засегне, каза още експертът. По думите му обаче там смъртността е с пъти по-ниска от обикновените грипове, като този засяга основно младите хора.

В момента щамът на грипния вирус AH3N2, който преди година е атакувал Южното полукълбо, се е насочил към Северното. "Той замени AH3N2 Брисбейн, който не ни посети масово", обясни Гълъбов.

Академикът посочи още, че от две години в България не е имало взрив от сезонен грип. "Не става дума за пандемията от свински грип, а за това, че два сезона нямаме грипна вълна, дължаща се на типичния сезонен епидемичен грип", отбеляза Гълъбов.

Вирусът AH3N2 засяга предимно възрастните хора над 60 години и децата. При едните, защото имунната им система е доста отслабнала, а при другите, защото не е укрепнала достатъчно. От думите на академика стана още ясно, че особено заплашени от грипа са възрастните, които имат сърдечносъдови и белодробни хронични заболявания или диабет.

Симптомите на грипа не се отличават особено от тези, присъщи на подобни заболявания. Усещането за грип започва рязко, изведнъж, обясни Гълъбов. Характерни симптоми са още висока температура, болки в мускулите, главоболие. Едва след третия ден се появява кашлица.Смъртността от очаквания вирус е обичайната - между 0,2-0,4%.

Другият вирус, който се очаква тази зима, е "опашката" на свинския грип AH1N1, който дава една много по-слаба клинична картина, съобщи още Гълъбов. При него смъртността е от 8 до 10 пъти по-ниска от тази при сезонния грип. У нас броят на починалите от него е под 50 души.

Акад. Гълъбов препоръча използването на ваксини, като най-подходящото време да направим това е края на септември и началото на октомври. За съжаление ваксиниращите се българи са едва 4%, подчерта вирусологът.

Академик Гълъбов започна и завърши пресконференцията си с изтъкване на малкото средства, които получава науката у нас. Той посочи, че средната заплата на работещите в института, който ръководи, е едва 310 лева, а от 1 октомври учените в него ще трябва да преминат на 4-часов работен ден. Сравнявайки учените у нас с донкихотовци, академик Гълъбов изтъкна, че за наука у нас се отделят едва 0,1% от БВП. "Въпреки беднотията ние имаме големи постижения", заяви той, но отбеляза, че страната ни готви хора за науката на други страни.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар