Въвеждат данък "колиба", облагат имотите с оценка под 1680 лв.
Хотелиерите ще плащат от 0.20 лв. до 3 лв. за нощувка
За имоти с данъчна оценка под 1680 лева също ще се плаща данък сгради, реши бюджетната комисия в парламента на второ четене.
В досегашните текстове на Закона за местните данъци и такси тези имоти не се облагаха с данък, защото разходите по събирането на налозите надхвърляха ползата за хазната. Мотивът на мнозинството за въвеждане на данък колиба е, че с него ще се увеличат приходите в общините.
Решавайте по съвест - с тези думи председателят на комисията Менда Стоянова се обърна към колегите си. “Погледнато макро, може би ще се компенсират приходите и разходите, но тъй като става въпрос за 264 общини, голяма част от които са малки, с нисък коефициент и оттам ниска данъчна основа, в някои общини има много на брой имоти, които отпадат под тази граница и от които не се получава данък”, каза Менда Стоянова.
Очаквано ГЕРБ подкрепиха новия закон. Любомир Владимиров от "Атака" попита как ще въвеждат данък колиба, като не се знае фискалният ефект от него и дали ще има смисъл с него да се облагат имоти с данъчна оценка до 1680 лева.
Зам. финансовият министър Владислав Горанов защити данък колиба, обяснявайки, че има населени места в България с по 2-3 жители. На тези населени места се назначава кметски наместник на заплата от 300 лева месечно. В същото това време, по думите на Горанов, жителите на тези малки населени места искат по-добра инфраструктура. Затова и според МФ трябва да бъде въведен такъв данък.
Ще има недоволство срещу този данък, заяви Корман Исмаилов от ДПС. Румен Овчаров от БСП пък предложи общините сами да решат дали да го въведат или не. Според него този данък може да има смисъл за някои общини, за други пък да се окаже напълно безсмислен. Предложението му не мина.
Като цяло нямаше дебати и спорове по данък колиба дори и от страна на опозицията. Припомняме, преди време от "Позитано" 20 скочиха срещу този данък. Според червените от него няма голям фискален ефект. Те отправиха и критики към ГЕРБ, че се отказват от данък лукс, а утежняват хората с данък колиба.
Припомняме, управляващите се отказаха от данък лукс, който предвиждаше да се облагат имотите с данъчна оценка над 300 000 лв. Мотивът на финансовия министър Симеон Дянков беше, че фискалният ефект от него е изключително малък. Министърът обаче първо бе принуден от ПГ на ГЕРБ да оттегли данък лукс.
В страната има около 5700 имота с данъчна оценка над 300 000 лева.
Вчера депутатите от бюджетната комисия окончателно въведоха и данък туризъм в размер от 0.20 лева до 3 лева за нощувка. Отпадна идеята на ГЕРБ с такъв данък да се облагат и хижите. От МИЕТ посочиха, че хижите са място за "социален туризъм”, предлагат нощувки на изключително ниски цени и те са посещавани от по-бедни хора. Такъв данък само би натоварил собствениците на хижи.
Друго позитивно решение - данъкът върху недвижимите имоти и върху превозните средства, ще се плаща на 2 части - от 1 март до 30 юни и до 30 октомври на годината, за която е дължим. На предплатилите от 1 март до 30 април за цялата година се прави 5% отстъпка.
Това може да го измистли само болен мозък но ще се обърнем към Евро саюза там ще се реши
съдбата на най бедните българи.
е господа къде са ни парите за земеделие, за да пройзвеждаме ний продукция а вий да ядете,
няма пари няма продукция, има само измамници.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.