Въвеждат данък "колиба", облагат имотите с оценка под 1680 лв.

01 декември 2010 00:20   8 коментара   12660 прочита
Вл. Горанов
Вл. Горанов


Вл. Горанов

Хотелиерите ще плащат от 0.20 лв. до 3 лв. за нощувка

За имоти с данъчна оценка под 1680 лева също ще се плаща данък сгради, реши бюджетната комисия в парламента на второ четене.

В досегашните текстове на Закона за местните данъци и такси тези имоти не се облагаха с данък, защото разходите по събирането на налозите надхвърляха ползата за хазната. Мотивът на мнозинството за въвеждане на данък колиба е, че с него ще се увеличат приходите в общините.

Решавайте по съвест - с тези думи председателят на комисията Менда Стоянова се обърна към колегите си. “Погледнато макро, може би ще се компенсират приходите и разходите, но тъй като става въпрос за 264 общини, голяма част от които са малки, с нисък коефициент и оттам ниска данъчна основа, в някои общини има много на брой имоти, които отпадат под тази граница и от които не се получава данък”, каза Менда Стоянова.

Очаквано ГЕРБ подкрепиха новия закон. Любомир Владимиров от "Атака" попита как ще въвеждат данък колиба, като не се знае фискалният ефект от него и дали ще има смисъл с него да се облагат имоти с данъчна оценка до 1680 лева.

Зам. финансовият министър Владислав Горанов защити данък колиба, обяснявайки, че има населени места в България с по 2-3 жители. На тези населени места се назначава кметски наместник на заплата от 300 лева месечно. В същото това време, по думите на Горанов, жителите на тези малки населени места искат по-добра инфраструктура. Затова и според МФ трябва да бъде въведен такъв данък.

Ще има недоволство срещу този данък, заяви Корман Исмаилов от ДПС. Румен Овчаров от БСП пък предложи общините сами да решат дали да го въведат или не. Според него този данък може да има смисъл за някои общини, за други пък да се окаже напълно безсмислен. Предложението му не мина.

Като цяло нямаше дебати и спорове по данък колиба дори и от страна на опозицията. Припомняме, преди време от "Позитано" 20 скочиха срещу този данък. Според червените от него няма голям фискален ефект. Те отправиха и критики към ГЕРБ, че се отказват от данък лукс, а утежняват хората с данък колиба.

Припомняме, управляващите се отказаха от данък лукс, който предвиждаше да се облагат имотите с данъчна оценка над 300 000 лв. Мотивът на финансовия министър Симеон Дянков беше, че фискалният ефект от него е изключително малък. Министърът обаче първо бе принуден от ПГ на ГЕРБ да оттегли данък лукс.

В страната има около 5700 имота с данъчна оценка над 300 000 лева.

Вчера депутатите от бюджетната комисия окончателно въведоха и данък туризъм в размер от 0.20 лева до 3 лева за нощувка. Отпадна идеята на ГЕРБ с такъв данък да се облагат и хижите. От МИЕТ посочиха, че хижите са място за "социален туризъм”, предлагат нощувки на изключително ниски цени и те са посещавани от по-бедни хора. Такъв данък само би натоварил собствениците на хижи.

Друго позитивно решение - данъкът върху недвижимите имоти и върху превозните средства, ще се плаща на 2 части - от 1 март до 30 юни и до 30 октомври на годината, за която е дължим. На предплатилите от 1 март до 30 април за цялата година се прави 5% отстъпка.


Още за: имоти   данъци   закон   Още от: България и свят

Принтирай статия
8 коментара
01 Декември 2010 10:44 | Ахмед
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Човек като чете статията и се пита що за болен мозък може да измистли такова нещо данак колиба, колиби по селата има много но няма хора както и животни във тях защото са се преселили.А там където има хора и отглеждат овци, кози ,или по едно магари ,те трябва да плащат данак колиба а хората със лукса със бентлита нямя да плащат та това тегое имало и през турско робство,да облагаш най бедните хора във държавата със по 130лева пенсия.
Това може да го измистли само болен мозък но ще се обърнем към Евро саюза там ще се реши
съдбата на най бедните българи.


01 Декември 2010 10:48 | Киро
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Тази държава няма нужда от селяните. Нужда само преди избори и за данаци скубене яко
е господа къде са ни парите за земеделие, за да пройзвеждаме ний продукция а вий да ядете,
няма пари няма продукция, има само измамници.


01 Декември 2010 11:21 | МАМО МИЛА
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

СКОРО ПОВСЕМЕСТЕН ДАНЪК ВЪЗДУХ, ДАНЪК ПРАВО НА ЖИВОТ , ПОЛЗВАНЕ НА ТОАЛЕТНА В КЪЩИ ГЛЕДАЙ НАРОДЕ И СЕ ДИВИ ДОКАТО НЕ ГРАБНЕМ ТОЯГИТЕ МНОООООГО ДАНЪЦИ ОЩЕ ЩЕ ПЛАЩАМЕ


01 Декември 2010 20:32 | циганин
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

леле са що че прайме. треба да платим за мийта колиба, за колибата на коньо, прасето и магарето, ама що че остане за чаветата ми че умрат от глад. ама нали сам уменче саборем мойта колиба и че живеем при коно, магарето и прасето ем че мие по топло ем че делим сеното и сламата.


01 Декември 2010 22:28 | 27998
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

.... ПЛЕМЕ НЕ НАРОД


02 Декември 2010 08:56 | Еразъм Ротердамски
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Не е проблема в данъка! Истината е че за всеки събран лев общините ще трябва да дават два за да го съберат. Администрацията ще бъде въвлечена в една невъобразима какафония без грам ефективност. Единствения печеливш ще са банките, които за всяко левче ще взимат по 3-5 лева такси.


02 Декември 2010 08:58 | Чичовото
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Абе Еразъме погледни го тоя дето се е изтапанчил, сети се кой му е началник и си направи извода, какво могат да им родят кратуните. А той седнал да ми разсъждава ефективно или не.


02 Декември 2010 11:02 | ИЗлЪГАН
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

От 1990 година до сега всички правителства са работили против народа който ги е избирал; И това правителство не прави изключение;- Идват на власт с лъжа за подобряване благосъстоянието на обикновените хора; а после почват-възраст за пенсиониране и трудов стаж увеличаване разбира се; местни данъци- увеличаване;разни такси и застраховки - увеличаване и за сега като капак на всичко - ДАНЪК КОлИбА; До края на мандата още какви ли данъци ще измислят "умните"им глави - може би ще има и данък нуждник; разочарован съм и на следващите избори ще го покажа;




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар