Всеки четвърти нашенец дава подкуп, сочи проучване
Всеки четвърти българин през последната година е дал подкуп, за да може да получи дадена услуга, а всеки втори е готов да участва в корупционни практики. Това показва проучване на Центъра за изследване на демокрацията и „Витоша рисърч“, представено вчера. Изводът е, че равнището на корупция сред активното населeние остава неприемливо високо.
Към октомври тази година се наблюдава спад в корупционния натиск от страна на администрацията върху населението и бизнеса. Въпреки това равнището на подкупност остава относително стабилно за последните три години.
Гражданите и бизнесът смятат, че корупцията в страната намалява. При бизнеса тези нагласи са най-силни за последните десет години и са съчетани с понижаването на неговата податливост към корупция. Едва 15-20% от бизнеса е замесен в корупция.
Изследването показва, че корупцията е навлязла достатъчно дълбоко в обществото, за да се приема като нещо нормално. Този факт допълнително затруднява противодействието й. Срещу политическата корупция може да се действа ефективно само с политически мерки, които са основани на работещи механизми за вътрешен и външен политически морал, политическа воля за разкъсване на олигархично-корупционните обръчи от фирми и отвоюване на държавата от криминалните мрежи. Отчита се политическа воля за справяне с корупцията, но тя не може да се изразява само с декларации и ново законодателство.
В последния си доклад от февруари т. г. Центърът за изследване на демокрацията посочи, че основното предизвикателство пред антикорупционната политика на България през тази и следващата години е практическата безнаказаност на корупцията и организираната престъпност във високите етажи на властта. Прогнозира се, че 2010 г. ще бъде ключова за антикорупционната политика в страната.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.