Всеки четвърти българин - продавач, всеки десети - охранител или сервитьор
Почти всеки четвърти българин си изкарва хляба като продавач в магазин, всеки десети - като охранител или сервитьор. Това показва проучване на Българската стопанска камара, което трябва да залегне в основата на бъдеща информационна система за квалификацията на работната сила по браншове и региони. Според проучването българите имат едно от най-ниските образователни нива в ЕС, като изостават в пъти от останалите и по т. нар. обучение през целия живот.
В момента обаче и индустрията ни е на най-ниското технологично ниво в съюза, поради което тя и не изисква особено квалифицирани хора, коментира Георги Шиваров от БСК. У нас най-много хора са заети в дейности, създаващи ниска принадена стойност, твърди ръководителят на изследването Жечко Димитров.
Висшистите, които работят у нас са 26,4%, което е под средното ниво в ЕС и далеч от планираните 40% от Стратегия 2020. Във Финландия или Ирландия например близо 40% от работещите са с дипломи от ВУЗ. Най-малко български ученици продължават висше в целия съюз. Които го направят обаче, предпочитат т. нар. академични специалности. Те не предлагат на бизнеса подходящите професионални умения, а абсолвентите обричат на безработица.
В момента родните младежи проявяват най-голям интерес към счетоводството и администрацията, показва още проучването. Почти 41% от всички студенти учат стопански науки и администрация. Докато с информация са заети около 2,5%, а интересът към инженерните специалности е още по-нисък.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.