„Время новостей“: България се пазари по украински
Москва е недоволна от условията на правителството ни за доставката на газ
България, един от ключовите участници в проекта „Южен поток“, поднесе още една изненада, докато премиерите на Русия и Гърция Владимир Путин и Георгиос Папандреу демонстрираха солидарност за изграждането на газопровода. Това отбелязва руското издание „Время новостей“, цитирано от БТА.
Ръководителят на Газпром Алексей Милер, който вчера посети София с цел да поднови конструктивния диалог за създаване на съвместно предприятие за построяване на българския участък от съоръжението, получи списък с конкретни условия. Сред исканията на българската страна са увеличаване на тарифата за транзит на газ в Турция и Гърция, както и изменение на схемата за доставка на газ за нуждите на България.
Както всички знаят, това е традиционният пакет искания, които Украйна поставяше до 2009 година, отбелязва изданието. Сега Газпром трябва да реши дали да се съгласи с исканията на транзитната държава, или да изчака до следващата година, когато изтича договорът за доставка на газ за България. Първият вариант ще донесе финансови загуби - около 50 млн. долара годишно при увеличаване на курса на долара. Вторият вариант може да доведе до забавяне с една година на планираните дейности по „Южен поток“ (точно в България газопроводът трябва да излезе на суша) и до активизиране на опитите на София да намери алтернативни източници.
Българският премиер Бойко Борисов миналата година вече се срещна с президента на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов, който обеща доставката на 2 млрд. куб. м газ годишно, въпреки че със същия успех би могъл да обещае и 20 млрд. куб. м годишно, пише още „Время новостей“.
Водеха се преговори и с президента на Азербайджан Илхам Алиев, който така и не може да намери общ език с Турция за условията на транзит на 7-8 млрд. куб. м газ за проекта „Шах Дениз-2“ за Европа. В началото на февруари българският премиер се споразумя с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган да се работи за модернизиране на газотранспортната система с цел използване на съществуващия газопровод, по който се доставя руски газ в Турция в обратен режим.
Газпром се въздържа от подробни коментари. Твърдата позиция на българските преговарящи, изглежда, бе неприятна изненада за Милер, коментира авторът на статията. В същото време президентът на България Георги Първанов повдигна въпроса за отстраняване на посредниците при доставките на газ за страната, но не се стигна до конкретни преговори. Премиерът на Гърция, който дойде на власт миналата година също като Борисов, за разлика от него не се опитва да скъса енергийните връзки с Русия, пише изданието.
България поиска от Газпром да увеличи транзитните такси за пренос на руски газ през България за Турция, Гърция и Македония, съобщи министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков след среща с шефа на Газпром Алексей Милер вчера.
Според Трайков причината за внезапната визита е желанието на руския газов гигант да се ускори работата по газопровода „Южен поток“. За това София и Москва се договориха през декември по време на смесената българо-руска икономическа комисия.
Трайков отказа да уточни какво е българското предложение за новите такси, като посочи само, че има различни варианти. Мотивът е, че до момента Русия обвързва реализацията на „Южен поток“ и с известно намаление на транзита на газ през България. Според дългосрочния договор за транзит на синьото гориво през България в момента цената е 1.7 долара за пренос на 1000 куб. м газ на разстояние от 100 км.
Алексей Милер е обещал пред министър Трайков, че до октомври тази година ще бъде готово предпроектното проучване за „Южен поток“. Договорено е да започнат разговори по подписване на нови договори за доставка, тъй като срокът на сега действащите изтича.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.