Вместо да присъства на приемането на бюджета, държавният глава отишъл да прави партия
Волен Сидеров: Досега той бракониерстваше в ловно-рибарския смисъл, сега бракониерства политически
Нова процедура по импийчмънт на президента предложи лидерът на “Атака” Волен Сидеров от парламентарната трибуна. “Да се съберем и да обсъдим процедурата по импийчмънт и да я доведем този път докрай. Вчера в началото на това заседание, което е много важно, г-н Шопов предложи НС да покани президента да присъства тук на приемането на бюджета. Вместо да е тук, в най-висшия, най-високия форум, г-н Първанов учредява нова партия точно в този момент”, аргументира се Сидеров. Той изтъкна, че с това държавният глава извършва нарушение на член 95, ал. 2 на Конституцията, в който се посочва: “Президентът и вицепрезидентът не могат да бъдат народни представители, да изпълняват други държавни, обществени и стопански дейности и да участват в ръководството на политически партии”.
Сидеров заяви, че има достатъчно добри конституционалисти в НС, и ги попита дали президентът нарушава Конституцията. Лидерът на “Атака” се обърна към депутата от БСП и юрист Любен Корнезов, като изтъкна, че така Първанов намалява най-вече групата на левицата.
“Държавният глава, освен че нарушава Конституцията, бракониерства политически, досега той бракониерстваше в ловно-рибарския смисъл”, каза Сидеров.
Той посочи, че е крайно време и депутатите от левицата да се включат в подписка за импийчмънт и да покажат своето отношение към политическото ренегатство и напомни за “една друга партия, отново с три буквички, които спасиха президента от импиймънт”.
През март тази година първото искане за импийчмънт на Георги Първанов не мина при гласуването в пленарна зала. До искането за отстраняване на държавния глава се стигна, след като той разпространи стенограмата от разговора си със Симеон Дянков, който не бил предупреден, че го записват.
Тогава “за” импийчмънт гласуваха ГЕРБ, Синята коалиция , “Атака” и трима независими депутати. “Против” бях Коалиция за България и ДПС.
За да мине решението, бяха необходими 160 гласа. Отхвърлянето на искането стана, след като от РЗС заявиха, че няма да гласуват за импийчмънт, и не се явиха в пленарна зала, въпреки че седмица по-рано се подписаха под мотивите за свалянето на Първанов.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.