Владимир Путин: Ние сме велик народ и сами ще определяме съдбата си
Вашингтон, Лондон и Европейският съюз бойкотираха инаугурацията, въпреки че се очакваше някои държави от ЕС да изпратят представители в Москва въпреки молбата на Украйна да не го правят
Русия сама ще определя съдбата си, заяви руският президент Владимир Путин на церемонията по встъпване в длъжност, която се проведе в Кремъл. Церемонията бе излъчена на живо от руската информационна агенция ТАСС, предаде Факти.бг.
Той благодари на войниците, които се бият в Украйна, благодари за подкрепата на изборите и се обърна към всички граждани. Путин заяви, че руският народ е "единен и велик" и той е уверен в руската победа.
"Убеден съм, че ще преминем през този труден, етапен период с достойнство, ще станем още по-силни и непременно ще реализираме дългосрочни планове и мащабни проекти, насочени към постигане на целите за развитие," заяви руският президент.
Той акцентира върху подкрепата за вековните семейни ценности и традиции.
Руският президент заяви, че страната му е готова за укрепване на добрите отношения с всички страни, които виждат Русия като надежден и честен партньор.
Путин заяви, че Русия не се отказва от диалог със западните държави. Той заяви, че Западът трябва да реши дали да продължи да се опитва да сдържа развитието на Русия, "да продължи политиката на агресия," или да търси път към сътрудничество и мир.
Според него Москва е готова на разговор, включително по въпросите на сигурността и стратегическата стабилност. Путин заяви, че това не трябва да става "от позицията на силата, без никакво високомерие, самонадеяност и лична изключителност, а само при равни условия, зачитайки интересите на другия."
Той подчерта важността на партньорите в евразийската интеграция и други центрове за суверенно развитие, като обяви, че Русия ще продължи да работи за формирането на многополюсен световен ред и неделима система за сигурност.
Това е петият мандат на Путин като държавен глава. Първите му два мандата продължиха четири години. След внесените поправки в руската конституция мандатът на държавния глава беше удължен на 6 години. Путин изкара първия си шестгодишен мандат през 2012 г., а втория през 2018 г. След промените в Основния закон през 2020 г. той успя да се кандидатира на изборите през 2024 г., които спечели с рекордните 87,28% от гласовете.
Настоящият мандат на Путин изтича на 7 май 2030 г.
Вашингтон, Лондон и Европейският съюз бойкотираха инаугурацията, въпреки че се очакваше някои държави от ЕС да изпратят представители в Москва въпреки молбата на Украйна да не го правят. По-специално беше съобщено, че френският посланик Пиер Леви ще присъства на церемонията.
Върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел каза пред репортери във вторник, че е бил против присъствието на европейци на встъпването в длъжност на Путин.
"За мен позицията беше ясна: ще бъде много трудно за украинците и много хора по света да разберат това, тъй като ние смятаме Путин, който е обвинен от Международния наказателен съд, за отговорен за войната в Украйна", каза Борел . "Оспорваме тези избори, защото те не бяха нито свободни, нито честни. И в същото време присъствието на инаугурацията би било явно противоречие.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.