Високата цена отказа правителството от ограда на българо-турската граница

19 април 2012 00:14   2 коментара   5397 прочита


Половин милион лева без ДДС похарчени за идеята досега

Правителството се отказва от строителство на ограда на българо-турската граница, идеята за която се роди миналата година заради пламналите огнища от шап в няколко бургаски села. Решението е взето на вчерашното заседание на кабинета, като мотивите за него са финансови и екологични, става ясно от съобщение на правителствения пресцентър, съобщи Капитал. Досега за проекта са похарчени 495 хил. лв. без ДДС за проектиране.

Как се роди идеята

Идеята за строителство на ограда се роди през пролетта на миналата година, след като в няколко бургаски села пламна шап, а според данни на агенцията по храните той е пренесен от Турция чрез диви животни. Общата граница между двете страни е 209.5 км, като на около 30 км от тях има преградна мрежа, изградена с финансиране по програма ФАР. Взето беше решение оградата за останалите около 180 км да се довърши с държавни средства, като първоначалната идея беше тя да бъде готова до есента на 2011 г.

Докъде стигна проектът

През лятото на миналата година областните управители на Бургас, Ямбол и Хасково, през чиито територии трябва да премине оградата, започнаха съвместна обществена поръчка за проектиране на съоръжението. Същевременно пък правителството увеличи срока за завършването му с една година. Обявеният конкурс беше спечелен от софийския консорциум “Урбагеоплан” с цена 475 хил. лв. без ДДС, като проектът вече е изготвен. Оттук нататък трябваше да започне строителство във всяка една от трите области.

Поскъпването

Преди няколко седмици стана ясно, че областните управители са поискали сериозно увеличение на сумите, планирани за строителството на мрежата. От правителствения пресцентър съобщават, че според окончателния инвестиционен проект необходимите средства са 28 млн. лв. Това е четири пъти повече от първоначално отпуснатия бюджет от 7 млн. лв.

Освен това ще са необходими и други средства за отчуждаване на имоти, за поддръжка и др., казват още от пресцентъра, допълвайки, че заради финансови мотиви е взето решение за отказ от строителството на оградата. Допълнителен мотив за решението е фактът, че защитната мрежа трябва да мине през девет защитени територии за опазване на местообитания и птици, заради което е необходима допълнителна екологична оценка.

2 коментара
19 Април 2012 10:02 | Българина
Оценка:
-2
 (
4
 гласа)

Имаше си много надеждни огради-кльонове преди 1989 година, но демократите си мислеха, че на Запад ще ни приемат с медена погача. Държавата преди е преценила и напхравила кляоновете, за да се предпази он нашествия, провакации, шпионаж, терористи, болни животни, незаконни преминавания на хора... Сега го отчитат за грешка, но потърпевши отново са хората, осоленно живеещите в пограничните райони. Всичко което разрушиха демократите от СДС навремето-земеделие, животновъдство, търговията ни със бившите соц. страни, одсобенно с Русия беше огромна грешка и се отрази на Бюджета ни. Сега с отворянето на границите ни с някои държави-също.


19 Април 2012 11:35 | +?
Оценка:
5
 (
5
 гласа)

в българия демократи не бяха допуснати до управлението на страната! това беше един комунистически номер за имитиране на демокрация за да бъде ограбена държавата! истинските демократи ги навряха в миши дупки! И сдс като всички други партии в българия са изкуствено създадени за да обслужват червената олигархия! Тежко и горко за обикновените хора в българия!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар