Вдигаме повторно минималната работна заплата през пролетта на 2012 г.

11 август 2011 00:20   4 коментара   13090 прочита
С. Дянков
С. Дянков


С. Дянков

Изказване на финансовия министър Симеон Дянков

Ново повишение на минималната работна заплата, след като тя бъде вдигната от 1 септември от 240 на 270 лева, може да има през пролетта на 2012 година, съобщи финансовият министър Симеон Дянков. Той обясни, че това трябва да се обсъди в Националния съвет за тринстранно сътрудничество, а конкретните параметри на увеличението ще станат ясни в хода на бюджетната процедура през септември-октомври.

Дянков заяви, че няма основания България да бъде засегната от сътресенията на финансовите пазари. Той е уверен, че лихвите по кредитите няма да се увеличат и няма да има повишение на безработицата. Дянков коментира, че страната ни е стабилна, като напомни, че рейтингът ни е бил повишен от "Мудис" и е имало успешен аукцион на държавни ценни книжа. Според него трусовете в някои европейски икономики са по-притеснителни, отколкото тези в САЩ, но посочи, че най-вероятно става въпрос за летни трусове, за които се взимат мерки, които ще доведат до стабилизиране.

Дянков заяви, че не би купувал злато, тъй като цената му ще пада, и не би прехвърлил спестяванията си в долари или друга валута. Той обясни понижението в средната заплата с влизането на пазара на труда на много сезонни работници в селското стопанство и туризма, където заплатите са по-ниски.

Финансовият министър обяви, че е поръчал в министерството да се направи анализ на ценообразуването на мобилните оператори у нас и в други страни. По думите му цените навсякъде падат, но у нас с много по-малък темп. Когато стане готов, анализът ще бъде предоставен на Комисията за защита на конкуренцията. По думите му има правни начини да се наложат санкции за минал период, ако се установят нарушения.

Дянков коментира, че Министерството на финансите също като потребител на такива услуги би си потърсило правата. Той обяви, че няма никакви притеснения, че НАП и митниците ще си изпълнят плана за ДДС.

Той опроверга информацията, че България ще взима заем от милиард и половина. "През лятато явно има по-свободни интерпретации на фискалната политика на правителството", коментира той.

Дянков заяви, че според него темата с данъците на естрадните изпълнители като Лили Иванова и Васил Найденов се преекспонира и е направил забележка на НАП "да внимават с излишните медийни изяви".

МВР има достатъчно пари, за да функционира и без даренията, заяви още Дянков по скандалната тема с волните пожертвувания на граждани и фирми в полза на вътрешното министерство. “МВР е министерството с най-много пари в бюджета. Няма друго министерство или друг сектор, който има толкова пари. Достатъчно пари има, ако се използват ефективно”, добави финансовият министър. Завчера заместник-министърът на вътрешните работи Димитър Георгиев обясни, че МВР няма да спре да получава дарения, преди да се направи анализ как ще изкара без тях.

Дянков каза още, че Министерството на финансите и Агенция “Митници” никога не са получавали дарения. Според него държавата трябва да събира приходи единствено според Закона за бюджета и не е редно институциите да действат извън този закон, получавайки дарения, за да се финансират. Той похвали обаче въведената прозрачност в МВР, като я отдаде на работата на заместник-министър Веселин Вучков, а не на Цветан Цветанов.

Дянков разкритикува и срещите “по инициатива на МВР” с алкохолните босове от средата на милата година. Според него правилният подход при неизпълнение на закона е осъществен единствено от митниците, които са затваряли акцизни складове. Той обясни, че благодарение на действията на екипа на шефа на митниците Ваньо Танов има 15-кратно увеличение на събираемостта на акцизите от алкохол.

Министърът определи по следния начин проведените срещи “под егидата на МВР”: “Някакви договаряния, някакви “хайде оттук нататък да сте по-добри, защото ние сега ви гледаме по-внимателно”, това не е законът”.

“Аз отговарям за митниците, Министерството на финансите. Ние си следвахме закона, затваряхме, когато беше необходимо, данъчни складове, и това, твърдя, че беше причината, поради която в алкохолния бранш вече има с 15 пъти повече събиране на акциз, отколкото през 2009 година. Всички други опити за договаряне, хайде ние да сме лоши сега, пък да сме добри след това, просто са някакви маневри, които не отговарят на едно законово общество”, обясни той.

4 коментара
11 Август 2011 10:14 | АУШВИЦ
Оценка:
11
 (
11
 гласа)

Като те дигне ОРЕЛО високо да те качи, та да но прогледнеш от кой джоб требва да вземеш и на кой КОЖАТА ДА СВАЛИШ ! Дано прогледнеш там горе, ако ли не изобщо да не те пуска. Мръсно префинено КОМУНИСТИЧЕСКО К... ЛЕ СЪС ПРОМИТО МОЗЪЧЕ, ОБСЛУЖВАЩО ИНТЕРЕСИТЕ НА СВЕТОВНИЯ ФИНАНСОВ КАПИТАЛ . Не финансов МИНИСТЪР, ФИНАНСОВА ПОДЛОГА, ТОВА Е ДЛЪЖНОСТТА ТИ !!


11 Август 2011 11:56 | Бивш митничар
Оценка:
5
 (
7
 гласа)

Прах в очите ни. Жалко за Премиера, че и него лъжете и го поставяте в неудобно положение. Алкохолните заводи бълват некачествена, фалшива ракия, бира, вино и Вие се правите на ощипани. Не мислите за потребителите, за вашите избиратели. Ако не бяхме гласували 1, 7 милиона за г-н Борисов и г-н Цветанов, Вие нямаше сега да сте министър на най-важното министерство. Какво направихте с митниците? Голяма част от корумпираните митничари на Кулата, Златарево и ЮМ, си стоят и си правят парички, купуват си имоти и подставени лица им ги управляват. Защо не проверите постванетите лиза от къде имат пари за тези имоти итози бизнес? Една част от митничарите тънат в разкош и пари, другата работи и си трови живота да събира пари за бюджета. така беше и така е и сега. Никаква промяна. Прости и с купени дипломи са даже и на нач. постове. И това го принава ген. Танов, признава и на ниско ниво корупция, но какво прави за това. Арестувани да има? Както в съседните ни държави направиха.


11 Август 2011 15:29 | АНДОНОВ
Оценка:
7
 (
7
 гласа)

Намалете лихвите на банките в България са най-големи. И изравнете заплатите с Унгария, Полша, Чехия и дори с Румъния с Германия, Франция и Белгия няма да се мерим.


12 Август 2011 18:03 | управленска логика
Оценка:
3
 (
5
 гласа)

Увеличаването на мин. заплата означава стимулиране на ниско квалифицираните работници и на слабите работници. Добрите работници отдовна не вземат мин . заплати. А това повишение само ще донесе допълнителни доходи в хазната от осигуровки, но няма да увеличи производителността на труда и да направи слабите и мързеливите работници по-добри. Така може да се окаже, че работодателите ще имат интерес да освободят слабите си работници и да натоварят добрите, като повишат техните заплати.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар