В страните от ЕС за храна се харчат 15% от доходите, в кандидатките - над 30, ние - 40%

28 февруари 2011 00:14   2135 прочита

Жителите на страните кандидатки и потенциални кандидатки за членство в Европейския съюз изостават по почти всички показатели от средните стойности за Европейския съюз, показват данни на “Евростат”, публикувани от сръбската агенция “Бета”. Според данни от 2009 г. храната има най-голям дял в потреблението на домакинствата в Албания - над 50 процента от доходите, а най-малък в Исландия - 15 процента.

В Сърбия за храна се харчат малко над 25 процента от доходите, в Хърватия - малко под 25 процента, в Черна гора - около 35 процента, а в Босна - около 30 процента.

България не фигурира в това изследване, но според непълни данни българите дават за храна между 35 и 40 на сто от доходите си.

За сравнение средната стойност за Европейския съюз е 15 процента.

По брутен вътрешен продукт на човек от населението според паритета на покупателната способност Сърбия е на около 35 процента от средното равнище за ЕС, също като Македония, а Черна гора е малко по-добре - около 40 процента. По този показател, който се смята за показател на благосъстоянието, от страните в бивша Югославия, най-добро е положението в Хърватия, която достига над 60 процента от средното за Европа ниво.

Косово е дадено в доклада на Евростат отделно като територия съгласно Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН. Косово се отличава с най-младото население, но и с малко по-кратка продължителност на живот в сравнение с останалите страни, които искат да се присъединят към ЕС. Почти всеки трети жител на Косово е по-млад от 15 години, 63 процента са на възраст между 15 и 64 години, а само 7 процента са над 65 години.

В Сърбия има два пъти по-малко граждани под 15 години и почти два пъти повече - над 65 години. Над средните стойности за ЕС е и броят на хората под 15 години в Турция и Албания - около 25 процента от населението, и в Исландия и Черна гора - около една пета от населението.

През 2009 г. в ЕС е имало 450 автомобила на 1000 души, в Косово - малко над 50, в Сърбия - около 220, а в Хърватия - 340.


Още за: ЕС   храни   доходи   Още от: България и свят

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар