В. Сидеров: ГЕРБ подкрепи антибългарско предложение

21 октомври 2010 00:16   2 коментара   14539 прочита
В. Сидеров
В. Сидеров


В. Сидеров

Цачева разпореди проверка на имената и ЕГН-тата от подписката

“Атака” напусна пленарна зала в знак на протест, след като Народното събрание отхвърли проекта им за решение за провеждане на национален референдум за членството на Турция в ЕС. Предложението точката да отпадне от дневния ред беше на Четин Казак от ДПС, който се мотивира със законовото изискване не по-малко от една пета от депутатите да могат да предлагат проект за подобно решение.

Искането си “Атака” внесе в деловодството на НС миналата седмица. Паралелно с него в парламента има представени и над 300 хиляди подписа, събрани от Инициативен комитет за допитване с въпрос “Против ли сте членството на Турция в Европейския съюз"”. И двете бяха гласувани в дневния ред.

Отхвърленото предложение на “Атака” провокира реплики между лидера на партията Волен Сидеров и зам. председателя на ДПС Лютви Местан. Учудвам се, че ГЕРБ подкрепи антибългарско предложение, направено “от петата колона на Турция - ДПС. Това е много лош знак, заяви от парламентарната трибуна Сидеров.

Неотдавна той остро разкритикува подкрепата за членство на Турция в съюза и дори заяви, че премиерът може да падне от власт заради това.

В отговор Местан поиска Цачева незабавно да санкционира подобни изявления. Чухте откровено противоконституционно изказване от лидер на група в НС, посочи той. ДПС е българска партия, в която членуват равноправни български граждани, които през последните 20 години са отстоявали националния интерес, и то по-добре от някои други българи, категоричен бе Местан.

Съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов пък съжали, че залата не се отнася с необходимото внимание и уважение към националните интереси. Синята коалиция подкрепя искането за референдум, но той да се проведе едва след като ЕК призове страните-членки да подпишат договора за присъединяване на Турция, повтори отново позицията на десните Костов.

По думите му има много тежки въпроси за решаване между България и Турция, от които се възползва съседката ни.

Би трябвало България като държава, българското общество да се произнесе за членството на Турция в ЕС, след като и ако приключат преговорите й с Европейската комисия (ЕК), коментира лидерът на социалистите Сергей Станишев.

По думите му, служебното предложение за решение на НС по искането за референдум е бягство от съществото на въпроса, бягство във времето. ПГ на КБ трудно би подкрепила такова предложение, категоричен е соцшефът.

Предложението на Цачева НС да приеме решение, с което задължава ГРАО да провери валидността на подписите за референдум, също стана повод за спорове. ГРАО трябва да провери трите имена, ЕГН и постоянния адрес на гражданите, поставили подписите си, и ако се установят 200 000 редовни подписа, както е по закон, да се прекрати проверката.

Асен Гагаузов от Коалиция за България недоволства, че няма прецедент НС да задължава дирекция да си свърши работата. В крайна сметка след 2 часа дебати проектът на Цачева бе гласуван. ГЕРБ, ДПС и независимите депутати на РЗС застанаха зад предложението на парламентарния председател. От “Коалиция за България” гласуваха въздържали се, а Синята коалиция не участва във вота.

Според лидера на РЗС Яне Янев от изказванията вчера проличало, че референдумната демокрация не се цени. Много искат тя да бъде в мазето на парламента, както беше с 500 000 подписа за АЕЦ - Козлодуй. Прави чест на Цецка Цачева, че намери сили да постави въпроса в пленарна зала, защото това отпушва процедурата, допълни Янев.

Докато в пленарна зала депутатите спореха, пред Народното събрание на митинг се събраха над 500 симпатизанти и членове на ВМРО с искане за референдум против членството на Турция в ЕС. ВМРО събра над 330 000 подписа в подкрепа на идеята, с което задължи парламента да обсъди предложението за провеждане на референдум.

“Полезно ли е за България Турция да бъде в ЕС? Разбира се, че не е полезно по много причини. Най-малкото, защото не е европейска държава, но най-вече защото Турция не се е отказала да възстановява своето влияние в България и в границите на бившата империя” - така Ангел Джамбазки от ВМРО се обърна към събралите се протестиращи. Той отбеляза, че за първи път българският парламент обсъжда темата. “Това го искаме не само ние, искат го повече от 300 000 български граждани, което значи, че искането е навременно, което значи, че българското общество трябва да се произнесе по този въпрос”, каза Джамбазки.

Повечето протестиращи носеха плакати и знамена, пееха патриотични песни и призоваваха депутатите да одобрят идеята за провеждане на референдум. Протестиращите посрещнаха решението на парламента да възложи на ГРАО проверка на подписката с искане на референдум за членството на Турция в ЕС със скандирания “Оставка”. Според организаторите от ВМРО истинската цел е темата да бъде отложена във времето, така че да се загуби общественият интерес към нея. Въпреки призивите на протестиращите депутати така и не излязоха при тях.


Още за: Атака   ЕС   Турция   Още от: България и свят

Принтирай статия
2 коментара
21 Октомври 2010 07:58 | мнение на атакист
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Нека да ти е Волене, нека да ти е Сидеров! Хулеше другите, че са ибрикчии, но ти стана най-големия дупеблизец на управляващите и затова сега прозря, че през цялото време си бил тоалетната хартия за г...! Много те е яд, но отдавна трябваше да проумееш, че не те вземат на сериозно. Още повече,че никой от твоите "избранници" по места не прави и нямат умствен потенциал да правят или поне да популяризират политиките ти. Пример- депутата ти за Благоевградска област Огнян Тетимов.


21 Октомври 2010 17:25 | в допълнение
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

..както и общинската му съветничка от АТАКА в Сандански - Юлка Канджилова. Тъпа кухалейка отвсякъде, ..елементарна и ограничена блондинка, влезла в местния парламент с единствената цел да облизва стария задник на Доньо келнера, та да й подава и той по някоя трошичка от общинската баница.
Акъл няма горката колкото за пет стотинки.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар