В Селскостопанска академия си искат Бъчварова
Мирослав Найденов: Това не е Ватиканът
С плакати, призоваващи за справедливост и оставка на Георги Костов, служители на Селскостопанска академия и земеделци протестираха пред Министерския съвет в защита на освободената председателка на академията проф. Светла Бъчварова.
Припомняме, вчера премиерът уволни Бъчварова, като на нейно място временно поста заема зам. министърът на земеделието Георги Костов.
Те са подготвили протестно писмо до министър-председателя Бойко Борисов, в което изразяват възмущение от случилото се в академията през последните дни. Бившите служители на Бъчварова настояват тя да бъде върната на поста.
Аргир Живондов, директор на Института по овощарство, заяви, че Георги Костов винаги е работил против интересите на академията и “ако трябва, ще направим жива верига и няма да го пуснем в академията".
"Протестираме в защита на селскостопанската наука, в защита на Селскостопанска академия и нашия председател проф. Светла Бъчварова, която е изтъкнат учен, изследовател и проведе сериозни реформи”, каза директорът на института по почвознание "Н. Пушкаров” Методи Теохаров.
Той изтъкна, че е направена проверка от Сметната палата и че проверката е установила, че няма никакви нарушения и престъпления. "Одитният доклад е положителен и се учудваме защо Бъчварова е освободена”, подчерта Теохаров.
"Ще се получи голям стрес от освобождаването й, тъй като тя е от системата, освен това е основател на САПИ - Системата за аграрна и пазарна информация, която в момента много се търси”, каза още Теохаров. Той е категоричен, че в момента приоритет на България трябва да бъдат аграрната наука и земеделието и изрази недоумение защо в Стратегията за научни изследвания и в други национални програми това не се поставя като приоритет.
"Ако не се обърнем с лице към българския земеделец, към нашия производител на хляба, няма да излезем от тежката криза”, каза Теохаров и изтъкна, че в най-тежките времена след Първата и след Втората световна война сме излезли от кризите благодарение на земеделието и аграрната наука. "Сега в момента нашата аграрна наука е силно тачена”, подчерта още шефът на института.
В писмото си до премиера Бойко Борисов протестиращите заявяват, че той е бил подведен целенасочено и тенденциозно, за да освободи Бъчварова. "Това вероятно е част от план за разрушаване на академията, но без вашето знание и подкрепа”, се обръщат протестиращите към премиера. Според тях назначаването на Костов за временно изпълняващ длъжността е гаранция за унищожаване на академията в момент, когато се произвеждат елитните семена за следващата година на България.
"С всичките си действия досега той работеше против политиката на ГЕРБ, в която повярвахме”, заявяват още протестиращите в писмото си до премиера. Те са категорични, че до доказване на "вината” на проф. Светла Бъчварова на нейно място трябва да се постави човек от системата, който да продължи да работи за българското земеделие и ГЕРБ.
"Няма да допуснем присъствието на некомпетентен и с нагласа за унищожение човек в Селскостопанска академия в период на жътва и подготовка за осигуряване на качествен хляб и животински продукти за следващата година, заявяват протестиращите директори и служители в Селскостопанска академия.
Разпорежданията с имотите на Селскостопанска академия граничат с престъпления, заяви министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов преди заседанието на Министерския съвет вчера.
“Селскостопанската академия не е Ватиканът, не е държава в държавата”, добави министърът по повод уволнението на Светла Бъчварова от поста председател на академията и протеста на десетина служители пред сградата на правителството. Ще се организира конкурс и ще се търси най-правилният човек за този пост, заяви Найденов.
Той е разговарял с отстранения председател Светла Бъчварова. “Мисля, че беше нормално и достойно тя да си подаде оставката, можеше да остане в състава на Селскостопанска академия. Тя реши така да действа и решението на премиера е продиктувано от нейния отказ да подаде оставка”, каза Найденов.
“Когато разговарях с председателя на Сметната палата, той ми препоръча незабавно да поискам одит и на всички звена, защото това, което се е случвало в централно управление, според него, се е транспонирало и на другите звена.
Разбирам притесненията на някои от институтите и звената, че ще последват одити и при тях, защото ако се констатират същите неща като в централата на академията, ще има подобни действия по отношения на тях”, каза още министърът.
Голяма част от констатациите в доклада са свързани с разпореждане с имоти на Селскостопанска академия, отдаване на имоти без договори, несъбиране на такси от тези договори.
“Изпадаме в ситуацията крадецът да вика: “Дръжте крадеца”, нека прокуратурата си свърши работата”, коментира Найденов.
Той обясни, че и Инспекторатът на МЗХ също е правил проверка на академията и е констатирал същите неща като Сметната палата.
В структурата на Селскостопанската академия има 21 държавни предприятия на територията на цялата страна и 28 института. Академията разполага с около 95 хил. дка държавен поземлен фонд и още 50 хил. дка наета земя.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.