В отговор на критиките от Брюксел правителството прие бързо законови промени в наказателния процес

19 ноември 2009 00:14   3287 прочита
Маргарита Попова
Маргарита Попова


Маргарита Попова

Министерският съвет прие вчера пакет с проектопромени в Наказателнопроцесуалния кодекс (НПК) и в Закона за съдебната власт, чиято цел бе да отговори на критиките на Брюксел от последния мониторингов доклад.

Основните корекции в НПК са свързани с даването на право на полицаите да свидетелстват пред съда, легитимирането на специалните разузнавателни средства (СРС) като годни доказателства и премахването на нормата, която позволяваше на обвиняемите да поискат прекратяване на делата, ако разследването продължи повече от две години.

При делата от значим обществен интерес се предвижда въвеждането на фигурата на „запасен защитник“, който да замества титулярния адвокат, когато той не се явява на съдебни заседания без уважителна причина. Необходимостта от тези промени бе обоснована още с нуждата от ускоряване на наказателните процеси и премахването на пречките пред разследващите власти.

В Закона за съдебната власт се залага изричната норма, че членовете на Висшия съдебен съвет могат да бъдат освобождавани дисциплинарно, при което няма да имат право да се върнат в магистратурата.

В Наказателния кодекс (НК) пък се завишават драстично наказанията за отвличане с поискан подкуп и за продажба на крадени вещи през заложните къщи. Доживотен затвор без право на замяна е наказанието, което е предвидено за отвличане, когато е проявена особена жестокост. В последните години зачестиха случаите на особено брутални посегателства срещу личността и собствеността на гражданите, които показаха, че предвидените санкции нямат необходимото превантивно въздействие. Наблюдават се и общественоопасни посегателства, каквито са, например, сериозните злоупотреби със служебното положение от страна на отговорни длъжностни лица в частния сектор, които не са обхванати от системата от престъпни състави, уредени в НК, аргументират се от правителството.

С промените чувствително се завишаване на санкциите за отвличане по основния (по чл. 142, ал. 1 НК) и по по-леко наказуемия квалифициран състав (по чл. 142, ал. 2 НК). Създадени са нови квалифицирани състави в системата на посегателството, наказуеми с лишаване от свобода от 15 до 30 години, доживотен затвор или доживотен затвор без замяна в случаите, в които отвличането е извършено повторно или представлява опасен рецидив, когато от деянието са настъпили значителни вредни последици, когато към отвлеченото лице е проявена особена жестокост, когато деянието е извършено по особено мъчителен или опасен за здравето на отвлечения начин или освобождаването му е поставено в зависимост от изпълнението на някое условие от страна на трето лице.

Правосъдният министър Маргарита Попова коментира, че през следващата седмица ще бъде представен пълният пакет от промени в Закона за съдебната власт. Министърът отбеляза, че промените в НПК и НК са изготвени по-бързо от предвиденото, за да могат да влязат в сила преди поредната мисия на европейските експерти в България, която трябва да се проведе през януари.

По отношение на промените в Закона за нотариусите Попова каза, че целта е да се постигнат прозрачни имотни сделки. Това е и рутинна мярка срещу имотните измами, ще се подобрят и позициите на банките и така министърът на финансите ще може да договори с тях по-ниски лихви, каза Попова, като добави, че това нямало да оскъпи сделките.


Още за: НПК   промени   доклад   Още от: България и свят

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар