В Америка началното образование е на ниско ниво, но с диплома от колеж стартовата заплата е $3000

20 май 2011 00:18   7 коментара   20395 прочита
Иван Василев
Иван Василев


Иван Василев

Изказване на кулинарят Иван Василев след 1 година зад граница

Бившият кулинар на предаването Иван Василев гостува в “На кафе” заедно със семейството си. Те разказаха повече за емигрантския живот в Америка.

Иван емигрира в Щатите преди повече от година. Все още обаче той и семейството му трудно свикват с нормите, порядките и народопсихологията на тамошното общество.

Признават, че им е било трудно, въпреки че са били подготвени за голяма част от трудностите, с които ще се сблъскат там. Не са били подготвени за културния шок и са смятали, че е състояние на психиката, което ще мине бързо. Вече една година обаче се борят с него, тъй като разликата между българите и американците е голяма. Дори българите, които са от много години там, все още трудно приемат американския начин на живот.

Иван и семейството му пристигат с три куфара и отсядат в дома на свои приятели в Принстън. Само месец по-късно вече започват да се оправят сами. Първите им впечатления са нереални и всичко им се струва приказка. След подаването на 40 молби за работа като готвач, след което не последвал отговор обаче, Иван се сблъсква с действителността.

“Не си ли работил на тяхна земя и нямаш ли стаж там е трудно”, каза той.Така, въпреки професионалния си опит в България, Иван започва една от най-ниско квалифицираните работи в американски ресторант, който организира сватби - оператор на микровълнова фурна. Постепенно обаче започва да се издига в йерархията.

Противно на нагласите в България, той разказа, че жените в САЩ се борят да не се пенсионират на 65 години, тъй като на тази възраст хората се чувстват още млади, а често и тепърва се женят.

В Щатите няма договорни взаимоотношения между служителите и техните началници. Въпреки това сигурността да не загубиш работата си е по-голяма от тази у нас, според Иван. Там не съществуват приятелски отношения между колеги, не е прието да си прям и откровен и да изявяваш несъгласие пред шефа си, дори той да те обвинява несправедливо.

“Междувременно ме учуди, че единственият, който знаеше къде е България, бе индиец, който метеше пода. Мениджърът обаче нямаше никаква представа”, разказа още Иван.

Според него едно от най-големите притеснения на американците е да не ги обвинят в лично отношение. Ето защо когато във фирма даден служител наруши правилата, директорите събират целия екип и отправят упреците си към всички.

В Америка началното образование е на ниско ниво, но дипломата от колеж и особено тази от университет се ценят много високо. Всеки, завършил колеж, може да разчита на стартова заплата от минимум 3000 долара. Изключително редки са случаите, в които човек с добра диплома не си намира работа, разказа Иван Василев, който емигрира заедно със семейството си в Щатите преди година. Съпругата му Краси сподели, че й харесва това, че всеки ден получава информация какво учи синът им в училище.

Завършилите колеж започват със стартови заплати, които за година им донасят около 35 000 долара, което за 22-годишен човек е достатъчно да си купи кола и да си изплаща жилище. На 30 години вече са напълно самостоятелни и се виждат с родители си само с предварителна уговорка, веднъж седмично на вечеря.

Тези, които след 18-годишна възраст остават да живеят с родителите си, им плащат наем. Това се прави с възпитателна цел, за да ги научат, че няма безплатни неща. Родителите спестяват тези пари, за да ги върнат обратно на децата си в по-късен етап от живота им.

В градчето, в което семейството на Иван живее - Хамилтън, климатът наподобява този у нас. Когато обаче вали сняг, никой не очаква да отидеш на работа.

В САЩ е задължително семейство с дете над 2 години да му подсигури отделна стая, което принуждава бившия кулинар да наеме по-голямо и по-скъпо жилище от това, което е планирал. Стандартът в Щатите обаче позволява на едно четиричленно семейство от средна класа с доходите си да покрива наем или ипотека, да отделя за храна, за която са достатъчни около 400 долара на месец, както и да спестява.

7 коментара
20 Май 2011 06:39 | БГ
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

2 грешки..... 400$ за храна..... казваш.... ГРЕШКА, на седмица, да, или ако ядете хляб и кромид собствено засаден!!. готвач, ама къде... никои не яде тук кебапчета и тем подобни. не защитавам тяхната кухня, но шкембето и пачата не са им приоритет, така, че.... Хубаво, че си се изтъпанчил в ефира, но не сме задължени да ти слушаме глупостите..... sorry!!!!!


20 Май 2011 08:15 | садко
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

как за 1 г разбра това ами като си тъпак брато това те чака а това което си написал е абсолютна глупост


20 Май 2011 08:44 | Зрител
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Гледах предаването"На кафе" по НТ. Този българин говореше истини явно, или му е даден сценарии за добрата Америка. И аз не вярвам, че за месец ще стигнат 400 долара за едно семейство за храна. И ако е така, при тази криза там, значи демокрацията у нас е измислена за да печелят определени фирми и хора, само от прехранването на българите.


20 Май 2011 09:13 | Джей Джей О-Пръча
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Глупости говори този дебелак. Имам познат, завършил Московския енергетичен институт, работил в АЕЦ "Козлодуй", полиглот, който емигрира със зелена карта в САЩ и се принуди и там да завърши още един техен университет. И въпреки това много трудно си намира свястна работа и съжалява, че емигрира.


20 Май 2011 09:34 | Myself
Оценка:
1
 (
5
 гласа)

Абе вие всички грамотни ли сте, можете ли да четете, мислите ли докато четете?!?! Човекът казва, че $400 са достатъчни за храна на месец!!! Пълно е в нашата мила родина с безделници, които са готови да мрънкат и критикуват, но тихичко, под сурдинка, в типично нашенски стил...


20 Май 2011 16:08 | Митко
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

400 долара на месец ми се вижда много нереалистично за едно семейство ( от 3ма души).
Ако ядете само хот дог и хляб - тогава може би.
А също и зависи в кой щат си. Ако си в някое малко селско/планинско градче - е по-евтино.
В грамадните градове като НЙ, Бостън и др. - е много по-скъпо.
За да достигнеш средния стандарт в САЩ, който си имал в БГ се налага да учиш колеж там.
Това е положението. Не е много лесно както първоначално се смяташе от БГ че в САЩ като отидеш ще хванеш едва ли не Г_д за шлифера.


21 Май 2011 06:55 | 888
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Вече почти всеки има роднини или приятели в САЩ. Така че да не ни разказват приказки. Никъде няма лесно и евтино. Трябва яко да работиш и пак парите ти стигат за покриване на що годе нормален житейски стандарт. Дори да имаш диплома или дипломи, никой не ти дава пари за тях. Трябва много да се потрудиш, за да докажеш че заслужаваш високо заплащане- и у нас вече е така.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар