В Америка началното образование е на ниско ниво, но с диплома от колеж стартовата заплата е $3000
Иван Василев
Изказване на кулинарят Иван Василев след 1 година зад граница
Бившият кулинар на предаването Иван Василев гостува в “На кафе” заедно със семейството си. Те разказаха повече за емигрантския живот в Америка.
Иван емигрира в Щатите преди повече от година. Все още обаче той и семейството му трудно свикват с нормите, порядките и народопсихологията на тамошното общество.
Признават, че им е било трудно, въпреки че са били подготвени за голяма част от трудностите, с които ще се сблъскат там. Не са били подготвени за културния шок и са смятали, че е състояние на психиката, което ще мине бързо. Вече една година обаче се борят с него, тъй като разликата между българите и американците е голяма. Дори българите, които са от много години там, все още трудно приемат американския начин на живот.
Иван и семейството му пристигат с три куфара и отсядат в дома на свои приятели в Принстън. Само месец по-късно вече започват да се оправят сами. Първите им впечатления са нереални и всичко им се струва приказка. След подаването на 40 молби за работа като готвач, след което не последвал отговор обаче, Иван се сблъсква с действителността.
“Не си ли работил на тяхна земя и нямаш ли стаж там е трудно”, каза той.Така, въпреки професионалния си опит в България, Иван започва една от най-ниско квалифицираните работи в американски ресторант, който организира сватби - оператор на микровълнова фурна. Постепенно обаче започва да се издига в йерархията.
Противно на нагласите в България, той разказа, че жените в САЩ се борят да не се пенсионират на 65 години, тъй като на тази възраст хората се чувстват още млади, а често и тепърва се женят.
В Щатите няма договорни взаимоотношения между служителите и техните началници. Въпреки това сигурността да не загубиш работата си е по-голяма от тази у нас, според Иван. Там не съществуват приятелски отношения между колеги, не е прието да си прям и откровен и да изявяваш несъгласие пред шефа си, дори той да те обвинява несправедливо.
“Междувременно ме учуди, че единственият, който знаеше къде е България, бе индиец, който метеше пода. Мениджърът обаче нямаше никаква представа”, разказа още Иван.
Според него едно от най-големите притеснения на американците е да не ги обвинят в лично отношение. Ето защо когато във фирма даден служител наруши правилата, директорите събират целия екип и отправят упреците си към всички.
В Америка началното образование е на ниско ниво, но дипломата от колеж и особено тази от университет се ценят много високо. Всеки, завършил колеж, може да разчита на стартова заплата от минимум 3000 долара. Изключително редки са случаите, в които човек с добра диплома не си намира работа, разказа Иван Василев, който емигрира заедно със семейството си в Щатите преди година. Съпругата му Краси сподели, че й харесва това, че всеки ден получава информация какво учи синът им в училище.
Завършилите колеж започват със стартови заплати, които за година им донасят около 35 000 долара, което за 22-годишен човек е достатъчно да си купи кола и да си изплаща жилище. На 30 години вече са напълно самостоятелни и се виждат с родители си само с предварителна уговорка, веднъж седмично на вечеря.
Тези, които след 18-годишна възраст остават да живеят с родителите си, им плащат наем. Това се прави с възпитателна цел, за да ги научат, че няма безплатни неща. Родителите спестяват тези пари, за да ги върнат обратно на децата си в по-късен етап от живота им.
В градчето, в което семейството на Иван живее - Хамилтън, климатът наподобява този у нас. Когато обаче вали сняг, никой не очаква да отидеш на работа.
В САЩ е задължително семейство с дете над 2 години да му подсигури отделна стая, което принуждава бившия кулинар да наеме по-голямо и по-скъпо жилище от това, което е планирал. Стандартът в Щатите обаче позволява на едно четиричленно семейство от средна класа с доходите си да покрива наем или ипотека, да отделя за храна, за която са достатъчни около 400 долара на месец, както и да спестява.
Ако ядете само хот дог и хляб - тогава може би.
А също и зависи в кой щат си. Ако си в някое малко селско/планинско градче - е по-евтино.
В грамадните градове като НЙ, Бостън и др. - е много по-скъпо.
За да достигнеш средния стандарт в САЩ, който си имал в БГ се налага да учиш колеж там.
Това е положението. Не е много лесно както първоначално се смяташе от БГ че в САЩ като отидеш ще хванеш едва ли не Г_д за шлифера.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.