Учебната година ще започва от 1-ви или 7-ми септември, ваканция - през ноември
Образователният министър Сергей Игнатов: Образованието ни подготвя чиновници, не мениджъри, но и това ще го променим
Училището трябва да създава условия за развитие на ярките индивидуалности, тези, които се отличават от общото, заяви министърът на образованието Сергей Игнатов. Той разкри малко детайли за ваканциите и първия учебен ден. Проблемът на образователната система в световен мащаб в момента е, че подготвя служители, но не и работодатели и мениджъри, каза Игнатов по време на дискусия във Варна по проектозакона за началното и средното образование.
По думите му целта на неговия екип е чрез промяната на закона да бъде преодолян точно този проблем. Според министъра българското образование трябва да се модернизира в посока по-бърза електронизация на училищата и децата трябва да имат по-голямо право на избор.
Игнатов коментира, че съдържанието на учебниците не е на достатъчно високо ниво, но сериозни промени в него не може да има поне до 2013 година. В момента се извършвал преглед на държавно образователните изисквания.
За предстоящите промени в закона за средното образование министърът посочи, че има вероятност да се пристъпи към повече като брой, но по-кратки като време ваканции. По думите на Сергей Игнатов вече се очертава обединение около позицията, че около 1-ви ноември трябва да има кратка почивка за децата. За началото на учебната година предложенията са тя да започва от 1-ви или от 7-ми септември.
Неотдавна председателят на комисията по образование в парламента Огнян Стоичков предложи децата да тръгват на училище във втория понеделник на септември. Върви се към намаляване на лятната ваканция, която е разточително дълга, и смисълът на ваканцията се превръща в забрава на това, което ученикът е научил през учебната година, коментира Огнян Стоичков. По всяка вероятност обаче следващата учебна година ще започне пак на 15 септември.
Човек трябва да има профили в социалните мрежи и да се използват всички възможности, които съвременната техника предлага. Защото, ако не живееш в мрежа в днешния ден, живееш изолирано и си извън събитията, заяви Игнатов по отношение на статистиката, че по-голямата част от децата всеки ден са в интернет и имат профил във Фейсбук. Според него това е елементарна крачка да се поддържа обратен контакт с учениците.
ПРЕЗ ТОВА МИНИСТЕРСТВО ПРЕМИНАХА ТОЛКОВА МНОГО -КАКВИ ЛИ НЕ, И ВСЕКИ СИ МИСЛИ, ЧЕ БЪЛГАРСКОТО ОБРАЗОВАНИЕ Е ИЗТРИВАЛКА!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.