Търговският обмен с България ще достигне $4 млрд. до края на годината
Прогноза на турски бизнесмени
Търговският обмен между България и Турция има възможност да достигне 4 милиарда долара до края на годината. Това прогнозираха турски бизнесмени, които участват в двустранен бизнес форум в София. Той е част от проявите, които съпътстват посещението на турския президент Абдуллах Гюл у нас.
За пореден път турският бизнес поиска отпадане на визовия режим и определи страната ни като врата на Турция към Европа.
От страна на Турция има огромен интерес към българския туристически продукт, но има проблем с влизането на туристите в България. В същото време балнеологичните и спа продуктите, както и зимните курорти на България са изключително добри за турските туристи. Според турските делегати миналата година 816 хиляди българи са посетили Турция, а само 450 хиляди турци са дошли в България.
Според турския бизнес предприемачите също не могат да пътуват свободно, което е сериозна спънка за инвестициите им в България. По думите на Ялчън Егемен, председател на Турско-българския бизнес съвет, турските стоки пътуват безпроблемно, но бизнесмените - не.
Друг проблем, който очертаха от турския бизнес, е преминаването на тежкотоварните камиони, които пътуват от Турция през България. Според заместник-председателя на Турската търговска камара Мустафа Ярдамчъ тези проблеми трябва да бъдат решени, за да може търговските отношения да станат по-интензивни. Според него "не може съседът ти да си легне гладен, а ти да си легнеш сит", затова двете страни трябва все по-интензивно да си сътрудничат.
Турският бизнес има интерес към жилищното строителство и търговията на дребно у нас. От своя страна, българският бизнес подчерта нуждата от алтернативни енергийни трасета. Цветан Симеонов от Търговско-промишлената палата даде пример с проекта "Набуко", който преминава през двете страни. Тази година търговският обмен между Турция и България може да достигне 4 милиарда долара, а целта е следващата години да достигне 10 милиарда долара.
1 млрд. евро ще бъдат достъпни за малките и средни предприятия като преференциални заеми. Това съобщи заместник икономическият министър Евгени Ангелов по време на българо-турски бизнес форум.
Ангелов допълни, че у нас има много сериозна база за развитие на IТ сектора, фармацевтичната индустрия, медицинската техника и други. В стратегията за привличане на инвестициите се предвижда 1 млрд. евро рисков капитал, който да бъде достъпен като нисколихвени кредити, заяви Евгени Ангелов.
"Държавното участие, т.е. средствата от бюджета, ще бъдат не повече от 60 млн. евро, привлечените средства от ЕС ще бъдат 340 млн. евро", допълни заместник-министърът. Останалите пари ще бъдат осигурени от частния сектор - банки, фондове, които ще могат да кредитират, като имат гаранциите, предложени от българската държави и ЕС. Турският бизнес може да използва България като платформа за европейска експанзия, каза още Ангелов.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.