Търговците на дребно предупреждават Тръмп - президентът на САЩ разполага с две седмици, за да спаси страната от празните рафтове



Президентът на САЩ Доналд Тръмп държи света в напрежение заради все по-променливата си търговска политика. Досега американските потребители бяха до голяма степен защитени от нестабилност, но тъй като международният транспорт се адаптира към неговите политики, Тръмп е изправен пред потенциални последствия.
Тъй като търговската война между САЩ и Китай засяга контейнерния трафик между двете най-големи икономики в света, корабните компании предупреждават за спад в резервациите и все по-чести „плавания с празни кораби“, т. е. заобикаляне на определени пристанища или пълно отмяна на транспорта, пише The Telegraph.
По-рано тази седмица изпълнителни директори на американски вериги за търговия на дребно посетиха Белия дом, за да предадат остро предупреждение: митата върху китайски стоки в рамките на две седмици ще доведат до „празни рафтове“, освен ако политиката не се промени спешно.
Walmart, Target и Home Depot понасят най-много щети
Трите компании, чиито представители присъстваха на срещата – Walmart, Target и Home Depot – са най-засегнати от решенията на американския президент, които включват мита до 145% върху китайските стоки и увеличени пристанищни такси за китайските кораби.
Walmart доставя около 60 процента от своите вносни стоки от Китай, включително дрехи, електроника и играчки, показва проучване на Reuters, докато около 50 процента от доставчиците на Target също са базирани в Китай.
Много търговци и производители имат резерви в складовете си, което засега им позволява по-лесно да преодоляват сривовете. Но тези резерви могат да продължат само за определен период от време, обикновено няколко седмици. След това търговците на дребно ще бъдат изправени пред избор: да платят тарифите и да поемат допълнителните разходи, да прехвърлят разходите върху потребителите или да спрат да купуват стоки от Китай и да приемат недостига по рафтовете.
Има признаци, че много американски компании вече са реагирали, като са анулирали временно поръчки. Корабите от източния бряг на Китай отнемат приблизително две до три седмици, за да стигнат до западния бряг на Америка.
Според данни, публикувани от пристанището на Лос Анджелис, което получава големи обеми стоки от китайски пристанища като Шанхай, трафикът на контейнери тази седмица е бил с 56% по-висок от същия период на миналата година, вероятно поради големия брой поръчки, пристигнали точно преди Тръмп да обяви митата на така наречения Ден на освобождението на 2 април.
Въпреки това се очаква трафикът да спадне с 11 процента следващата седмица, а след това с 33 процента седмицата след това. Спадът в очакваните пристигания в Лос Анджелис следва доклад за „срив“ в резервациите на контейнери през април. За пратки от Китай до САЩ резервациите са намалели с 64% през първата седмица на април в сравнение с предходната седмица.
Все повече и повече контейнеровози остават полупразни
Анализаторите обвиняват за този спад вносителите, които отмениха доставките, за да „преразгледат разходите, времето и по-широката търговска стратегия“. В резултат на това все повече и повече контейнеровози остават полупразни, което насърчава корабните компании да отменят плаванията, за да намалят загубите и да предотвратят спада на транспортните цени.
Цената за транспортиране на 12-метров контейнер е спаднала от 5729 долара на 2793 долара от началото на годината, според данни на Xeneta, платформа за проследяване на корабния трафик. В същото време броят на празните плавания се увеличава драстично. Според Sea Intelligence от началото на април броят на отменените пътувания между Азия и източния бряг на Америка се е удвоил до повече от 40 процента.
"Когато се разглеждат данните, е съвсем ясно, че въздействието на търговската война е накарало много компании да спрат или изцяло да отменят своите доставки", казаха анализатори от Sea Intelligence в четвъртък, добавяйки: "Това от своя страна намалява търсенето на капацитет за контейнерни кораби, на което превозвачите реагират, като отменят плаванията. Това ниво на ескалация на празния капацитет показва драматична промяна на пазара. "
Питър Айлот от Британската корабна камара казва, че въпросът дали това ще доведе до празни рафтове в американските магазини сега зависи от редица фактори. Но несигурността е тази, която вероятно ще причини най-много щети.
„Все още има много несигурност и в такава ситуация мнозина просто спират дейността си и чакат да видят какво ще се случи“, обясни Айлот.
Досега президентът на САЩ защитаваше тарифната си стратегия като необходима за връщане на производството в САЩ. Но само часове след среща при закрити врати с ръководители на магазини тази седмица, той изглежда драматично е променил позицията си.
Помирителните изявления на Тръмп
„Ние ще бъдем много любезни. Те ще бъдат много любезни, така че ще видим какво ще се случи“, каза Тръмп пред репортери във вторник, което беше изтълкувано като помирителна позиция спрямо Китай.
Оттеглянето от търговската война при приемливи за Вашингтон условия обаче не е нещо, което Тръмп може да реши сам. Пекин отвърна със 125 процента мита върху американския внос.
Въпреки твърденията на Тръмп, че двете страни са в редовен контакт, говорител на китайското външно министерство отхвърли това в четвъртък, като каза пред репортери, че подобно предложение е безпочвено.
Каквото и да иска Тръмп да постигне, той трябва да го направи бързо. В противен случай в рамките на няколко седмици купувачите биха могли да видят последствията от тази търговска война по рафтовете на магазините.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.