Турция ще спечели много от смяната на правителството в Сирия: Анализатори казват - Ердоган е стратегически победител, но се страхува и от създаването на нова държава
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган е несъмненият стратегически победител от свалянето на Башар Асад в Сирия, пише Дойче Веле, което посочва, че Анкара иска да потисне кюрдите там и да върне бежанците и затова е постигнала пакт с джихадистите.
„Ние нямаме териториални претенции в Сирия. Просто искаме да сме сигурни, че хората ще си върнат земята. Влязохме в Сирия, за да сложим край на управлението на тиранина Асад“.
С тези думи турският президент Реджеп Тайип Ердоган оправда военната намеса в Сирия през 2016 г.
Зад високите думи на турския президент обаче се криеха интереси.
От първия ден на войната в Сирия Анкара подкрепи въоръжената опозиция и решително настоя за свалянето на диктатора Башар Асад.
Пет години по-късно Турция установи постоянно военно присъствие в бастиона на сирийските бунтовници - Идлиб.
Днес Турция се счита стратегически за най-големия победител в Сирия, докато Русия и Иран са най-големите губещи.
Москва беше най-важният съюзник на режима на Асад и Техеран я подкрепи, като изпрати паравоенни сили.
„В сравнение със ситуацията преди две седмици, сега може да се каже, че Турция определено спечели в Сирия“, казва Заур Гасимов, експерт по турско-руските отношения в Германо-турския университет в Истанбул.
Според него Анкара ще си сътрудничи тясно с бъдещото правителство на Сирия.
„Турция ще бъде силно ангажирана във възстановяването и опустошената Сирия ще остане основният инвеститор“, казва той.
Гасимов смята, че Турция ще спечели икономически от възстановяването на Сирия, особено чрез ангажирането на свои строителни компании.
Политическият анализатор Берк Есен от университета Сабанчи в Истанбул каза: „Въпреки че политиката на Турция спрямо Сирия отдавна се смяташе за провал, Ердоган винаги е казвал, че Асад един ден ще падне. Сега той ще получи политически точки за това“.
Непряка подкрепа?
„Турция изигра ключова роля в последната офанзива. В нова Сирия Анкара ще го използва, за да разшири сферата си на влияние“, убеден е Берк Есен.
Турция подкрепя Сирийската национална армия (SNA) и контролира големи части от Северна Сирия.
Той също така е развил някои връзки с ислямистката група Хаят Тахрир аш Шам (HTS), въпреки че Анкара отрича каквото и да е участие в тяхната офанзива.
Въпреки че Турция официално не подкрепя групата HTS – и дори я смята за терористична организация – тя е подпомогнала някои паравоенни сили от Северна Сирия, които са участвали в офанзивата.
„Легитимно е да се предположи, че Турция непряко подкрепя HTS военно“, казва експертът по Близкия изток Андре Банк от института GIGA в Хамбург.
„HTS наскоро придоби нови оръжия, включително дронове и ракетни системи. Може да се предположи, че идва от Турция“, допълва Банк.
Неговият колега Саймън Мейбън от Ланкастърския университет е по-предпазлив: „Това е непрозрачна тема“. „Не знаем точно до каква степен Турция наистина подкрепи тази офанзива“, казва Мабон.
Турция, член на НАТО, има добри отношения с Русия и Иран, като редовно дразни западните съюзници.
Гасимов обаче не очаква прекъсване на отношенията между Москва и Анкара поради последните събития.
Той прогнозира, че двустранните отношения ще се задълбочат още повече: „Падането на Асад прави Турция още по-важна за Русия“.
Бъдещето на кюрдите?
Официалната цел на Турция в Северна Сирия е да предотврати създаването на кюрдска териториална единица.
Анкара се опасява, че в региона може да бъде създадена кюрдска държава.
В момента подкрепяните от Турция сили действат срещу кюрдските паравоенни формирования и през последните дни са превзели райони в Североизточна Сирия, включително град Манбидж.
Сирийските демократични сили (SDF), които контролират части от Северна Сирия, се считат за сирийския клон на ПКК - Работническата партия на Кюрдистан.
От 1984 г. Турция е в конфликт с ПКК, която е класифицирана като терористична организация в ЕС.
„В бъдеще можем да видим автономен кюрдски регион в Сирия като този в Ирак. Единствената разлика е, че по-лесно се защитават териториите в планинския север на Ирак. В части от Сирия, които са в равнините, може да е по-трудно“, казва Берк Есен.
Също така все още не е ясно как HTS ще третира кюрдите и други малцинства, като християните.
Връщащи се бежанци?
Турция има граница от около 900 километра със Сирия и е предоставила подслон на около три милиона сирийски бежанци.
Това я прави страната с най-много сирийски бежанци в света.
Въпреки че правителството на Ердоган прие голям брой сирийци след избухването на гражданската война, днес то е подложено на огромен натиск, тъй като неприязънта към бежанците нараства в икономически разрушената Турция.
„Ние отдаваме голямо значение на териториалната цялост на Сирия“, каза турският външен министър Хакан Фидан миналата седмица. „Милиони сирийци, които трябваше да напуснат домовете си, вече могат да се върнат“, добави той.
В момента в Турция се засилват очакванията връщането на бежанците да се случи възможно най-скоро.
От друга страна, президентът Ердоган говори за отварянето на граничния пункт Яйладаг близо до Антакия към Сирия, така че бежанците да могат да се върнат „безопасно и доброволно“.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.