Тъпчат ни тайно с генномодифицирани храни и напитки
Един от първите протести у нас срещу генномодифицираните храни
На опаковките липсва задължителната информация, санкцията до половин милион лева не е застигнала нито един търговец или производител
Генномодифицирани храни и напитки се предлагат у нас под прикритие. Десетки видове тестени, месни и шоколадови изделия, както и бира, кисело мляко, олио, синьо сирене и хляб, които съдържат генномодифицирани организми, няма как да се разпознаят, защото на опаковките липсва задължителната информация, че те са рожби на лабораторни експерименти. Констатацията е направена след анализ на различни видове храни в страната, сочи заключение на Националния център за опазване на общественото здраве и Министерство на здравеопазването.
Изумен бях от анализите на специализираната лаборатория за изследване на генномодифицирани съставки в храните, която при 300 проверки през миналата година е установила генномодифицирани организми (ГМО) в 10 на сто от стоките. Въпреки че употребата на тези храни не е забранена, това трябва да бъде указано върху етикетите, а това не се случва, заяви по време на дискусия за качеството на храните председателят на Националната асоциация на потребителите Богомил Николов.
ГЛОБИТЕ ЗА
ПОДОБНИ
НАРУШЕНИЯ
СА ДО 500 000 ЛВ.
На практика обаче санкционирани няма. Виновникът трудно може да бъде намерен, тъй като много от храните се произвеждат у нас, но с вносни суровини. От друга страна, Законът за храните у нас е твърде либерален и за храни с ГМО под 0,9% етикетирането не е задължително.
Досегашните проверки са показали наличието на следните генномодифицирани продукти на българския пазар: царевично брашно - българско и внос, вносни пуканки и соево брашно, български колбаси със съставки от ГМ соени зърна, както и соеви изолати и гранулати. Повечето от тях са изходни суровини за редица храни, така че броят на видоизменените храни набъбва многократно. От царевица се произвеждат брашно, грис, масло, нишесте, гликоза. Те от своя страна се влагат в консервирани храни, храни на зърнена основа, инстантни супи, майонеза, тестени изделия, сладкиши и др. Соевите зърна се използват при производството на растително масло, соеви сосове, тофу, гранулати и лецитин, които присъстват като съставки в шоколада, сладкарски и тестени изделия, дресинги, колбаси и кайма. Семената на рапицата се използват основно при производството на олио.
Европейското законодателство е въвело
СТРИКТНИ
ИЗИСКВАНИЯ
КЪМ ЕТИКЕТИРАНЕТО на генномодифицираните храни, което трябва да се прилага и в България. Ако храните съдържат, съставени са от или са произведени от ГМО, това трябва да бъде отразено на етикета им по съответния начин. Предварително опакованите ГМ продукти трябва да носят етикет със следното обозначение: „Този продукт съдържа генетично модифицирани организми“ или „Този продукт съдържа генетично модифициран... (име на организма)“.
достатъчно отрови гълтаме-пушеци,торове,препарати,пестициди и какво ли не.някога хората са били по здрави,защото са яли здрава храна,а сега?какво ядем,какво ядат нашите деца?
да спасим децата си
и една съвет към бизнесмените-не всичко е пари приятелю!
не искам детето ми да израстне ядейки такива продукти!!!!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.