„Трябва да обстреляме тази сграда в Германия, да гори“,: заплаши сътрудник на Путин, ако отново дрон прелети над Кремъл... “
Кремъл реши драматично да ескалира атаките срещу Запада, след като президентът Владимир Путин каза в средата на седмицата, че украинските атаки на руска територия със западни високоточни оръжия ще означават, че страните от НАТО са пряко въвлечени във войната.
Според него украинските въоръжени сили сами не са в състояние да нанесат подобни удари - това може да стане само с помощта на данни от спътници на НАТО, с каквито Украйна не разполага. Путин подчерта, че това "ще промени самата същност, природата на конфликта" и това ще означава, че страните от НАТО са във война с Русия.
Обвиненията на Путин бяха насочени към Лондон и Вашингтон, където трябва да се срещнат американският президент Джо Байдън и британският премиер Кийр Стармър. Байдън и Стармър трябва да вземат окончателно решение дали да позволят на украинската армия да удари дълбоко в Русия с ракети ATACMS и Storm Shadow, които Володимир Зеленски отдавна търси. Въпреки че няма да повлияе съществено на военната обстановка, може да причини значително унищожаване на руския военен капацитет и в Москва прецениха, че трябва да покажат единство пред "злите западняци".
"НАТО решава къде да атакува"
Веднага след това започна синхронизирана PR кампания с две цели: да се покаже, че почти цяла Русия стои зад Путин, но и да се заплашат западните съюзници, че може да си платят скъпо за подкрепата на Украйна. Заради първото попадение беше уредена среща между Путин и руския патриарх Кирил, който тогава обяви, че "историята показва, а в бъдеще ще покаже още по-убедително, че истината е на наша страна". Малко след речта на патриарха държавните медии съобщиха, че последните проучвания на общественото мнение показват, че „работата на руския президент Владимир Путин се одобрява от 73, 8% от руснаците, докато 77, 2% от анкетираните му вярват“.
От само себе си се разбира, че по отношение на НАТО, привържениците на политиката „люта трева за люти рани“ излязоха наяве – след като бъде нападната, Русия има право да отвърне на всеки, който въоръжава украинците.
- САЩ и техните съюзници всъщност се опитват да си дадат разрешение за извършване на акт на ракетна агресия срещу Русия. Те (персоналът на НАТО) определят кои градове у нас ще бъдат атакувани, координират военните действия и издават заповеди. НАТО стана участник във военните действия в Украйна, те водят война срещу страната ни - каза председателят на руската Дума Вячеслав Володин.
„Имаме право на масови атаки“
Още по-конкретен беше влиятелният политолог Сергей Караганов, който призова за използване на ядрени оръжия в отговор на неядрени атаки на руска територия. "
- Дойде време да заявим, че имаме право да отговорим на всички масови атаки на наша територия с ядрена атака, това важи и за всяка окупация на наша територия - каза той в интервю за "Комерсант".
- Задължение на Русия е да активира ядрения фактор в световната политика и да убеди нашите опоненти, че сме готови да използваме ядрено оръжие в случай на посегателство срещу нашата територия и нашите граждани - добави Караганов, предлагайки атаки срещу европейски столици с конвенционално оръжие. отговор на атаките срещу Руската федерация.
- Ако дронът отново лети към Кремъл, защо първо да не нанесете редовен ракетен удар по Райхстага? Нека гори - се казва в цитираното от руските медии решение.
Британският премиер Кийр Стармър коментира изявлението на Путин, че използването на западни далекобойни оръжия на руска територия би било пряко участие на страните от НАТО в конфликта.
- Русия започна този конфликт. Русия незаконно нахлу на украинска територия и може да прекрати този конфликт. Украйна има право на самоотбрана и очевидно ние напълно подкрепяме правото на Украйна на самоотбрана, за което предоставяме възможности за обучение - каза Стармър.
Да припомним, че Великобритания се съгласи да достави на Украйна ракети Shadow Storm през май 2023 г., при условие че украинските въоръжени сили не ги използват за нападение на цели на руска територия. През септември 2023 г. украинските въоръжени сили използваха Shadow Storm, за да атакуват Севастопол, който беше анексиран от Русия през 2014 г.
Възможна ескалация на конфликта
Официални лица на САЩ, включително президентът Джо Байдън и министърът на отбраната Лойд Остин, се противопоставиха на премахването на ограниченията за удари на далечни разстояния срещу цели дълбоко в Русия, опасявайки се, че това може да ескалира конфликта. В същото време през май 2024 г. Байдън разреши на Украйна да извършва атаки с американски оръжия срещу цели в Русия – но само близо до границата в района на Харков. След това съветникът на президента на САЩ по националната сигурност Джейк Съливан заяви, че благодарение на това решение е спряна руската офанзива към Харков.
Матю Савил, директор на военните служби в базирания в Лондон мозъчен тръст за отбрана RUSI, обясни, че всяко разширяване на подкрепата на съюзниците за ракети с голям обсег на Украйна е „тест за подкрепа и сила на волята дали Западът ще бъде уплашен от Русия или не. реторика", въпреки че няма да е важно да се промени ситуацията на бойните полета.
Нежеланието да се поеме такъв ангажимент досега се съсредоточаваше „около риска от ядрена ескалация и отмъщение срещу международните партньори“, отбеляза Савил, „но в същото време руснаците говорят от година как вече са ефективно в война със САЩ" и Великобритания".
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.