Тръмп иска да поеме контрола над Гренландия, Канада и Панамския канал
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обича Гренландия, Канада и Панамския канал. Това е само част от плановете му, които той разкри преди встъпването си в длъжност на 20 януари.
Франция и Германия реагираха бурно на намеренията на Тръмп по отношение на Гренландия. Париж подчертава, че няма да толерира заплахи за суверенните граници на Европейския съюз. Рязките предупреждения бяха изпратени, след като Тръмп не изключи военни действия за завземане на контрола над Гренландия, автономна територия на Дания, член на Европейския съюз.
От друга страна, германският канцлер Олаф Шолц каза, че забележките на Тръмп са предизвикали "недоразумение" сред европейските лидери.
- Принципът за ненарушимост на границите важи за всяка държава, независимо дали е на изток от нас или на запад, и всяка страна трябва да го спазва, независимо дали е малка или много силна държава - каза Шолц.
Дания, която сега е в центъра на драмата около Гренландия, дипломатично заявява, че е отворена за диалог по въпросите на сигурността с Тръмп, но не е съгласна със заплахи със сила.
Въпреки че властите в Гренландия първоначално категорично отхвърлиха предложенията на Тръмп, през последните дни реториката се промени.
Отношенията между Гренландия и Дания бяха обтегнати през последните години поради твърдения за историческо насилие над гренландски граждани по време на колониалното управление.
Премиерът на Гренландия Мут Егеде каза, че най-големият остров в света не се продава, но призова за независимост от Дания в новогодишната си реч.
Поради подобни планове на Тръмп фокусът вече не е върху решението, което ще предложи за прекратяване на войната в Украйна, което ще се отрази на целия Стар континент, а само върху това, което се случва или ще се случи в Гренландия.
А що се отнася до Украйна, едно от решенията, които могат да променят границите на Европа точно като поставянето на Гренландия под американски контрол, е замразяването на фронтовите линии и отстъпването на украинската територия на Русия.
На Русия ще бъде позволено да запази контрола върху частите от Украйна, които вече е завладяла, включително полуостров Крим.
Това означава, че демаркационната линия ще се простира от Нова Каховка в Херсонска област, през части от Запорожка област, Селидово, Торечко и Вуледар в Донецк и Северодонецк в Луганск.
Тъй като Русия също контролира части от региона на Харков, има голям шанс Тръмп и Путин да се споразумеят да го запазят така и демаркационните линии да се простират малко и в тази област.
С всичко това Тръмп потвърди, че иска членовете на НАТО да отделят пет процента от своя БВП за отбрана, вместо предишното споразумение за два процента от своя БВП.
"О, Канада"
От Европа отиваме в Канада, която Тръмп иска да види като 51-ия американски щат. Всичко започна като шега в социалните мрежи, но се оказа, че новоизбраният президент на Америка е сериозен.
Той заплаши да наложи мита върху стоки от Канада и предложи да се присъедини към Съединените щати като "спасителен пояс" за икономиката на тази страна.
Илон Мъск също се включи.
Канадският премиер в оставка Джъстин Трюдо каза, че "няма начин" да се присъедини към Америка, на което Мъск отговори.
„Момиче, ти вече не си губернатор на Канада, така че няма значение какво казваш“, написа Мъск.
„Долу ръцете от Панама“
Отново използвайки икономиката като причина, Тръмп разкритикува таксите за американските кораби, преминаващи през Панамския канал, и заплаши да поиска контролът върху навигацията да бъде върнат на Вашингтон.
– Когато президентът Джими Картър безразсъдно го даде за един долар, по време на неговия мандат, той беше управляван единствено от Панама, а не от Китай или някой друг. „На Панама също така не беше позволено да налага прекомерни цени и ставки за преминаване към Съединените щати, техния флот и корпорации, работещи в нашата страна“, каза Тръмп.
Няколко десетки демонстранти проведоха протест пред посолството на САЩ в Панама, където казаха на Тръмп "да си държи ръцете далеч от Панама", а властите там подчертаха, че "суверенитетът над този канал не е въпрос на преговори".
„Мексиканска Америка, звучи добре“
Тръмп също се фокусира върху Мексиканския залив и пусна карти, наричащи го Мексиканския залив.
Мексиканският президент Клаудия Шейнбаум, която разговаря с Тръмп, когато той заплаши да повиши митата за мигрантите, каза, че Мексиканският залив е международно признато име и че Тръмп "живее в миналото".
- Мисля, че на президента Тръмп му казаха грешното, казаха му, че Фелипе Калдерон все още е президент. Но не, в Мексико хората са най-важното - каза Шейнбаум на пресконференцията.
Шайнбаум показа карта на бивше Мексико, която включваше териториите, които сега са част от Съединените американски щати.
- Мексиканска Америка, това звучи добре - каза Шейнбаум.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.