Три страни от ЕС искат да върнат у нас 7500 бежанци
Меглена Кунева ще се срещне с министрите на вътрешните работи и на отбраната относно бежанците. Сн.: БГНЕС
Три държави от ЕС искат да ни върнат 7500 бежанци, регистрирани или получили статут у нас, но избягали на запад.
Въпросните държави са Германия, Австрия и Унгария. Те са сигнализирали българското МВР за незаконно заловените чужденци, дошли от България, съобщи „Преса“.
За миналата година у нас са екстрадирани само 180 от тези бегълци, но съществува реална опасност това да се случи и с останалите.
Заради риска от бежанска криза вицепремиерът Меглена Кунева свиква спешна среща в началото на седмицата с министрите на вътрешните работи Веселин Вучков и на отбраната Николай Ненчев.
Една от мерките, които се очаква да набележат управляващите, е ускореното търсене на бивши казарми за настаняване на новодошли имигранти.
Със затопляне на времето потокът към България ще се засили, предупреждават от Държавната агенция за бежанците.
Единствената причина, поради която все още има малко свободни места в центровете – около 2000, е фактът, че чужденците продължават да се насочват към Западна Европа.
Идва моментът, в който Европа ще започне да ни връща бежанци, признават с притеснение правителствени източници.
В същото време повече от година у нас не действа никаква програма за интеграция. Имигрантите не искат да учат български език, защото планират да напуснат България, понеже е бедна, обясниха от Агенцията за бежанците.
Освен от Сирия, през тази година ни очаква нова бежанска вълна от Ирак и Афганистан, сочат песимистичните прогнози на българските институции.
България няма как да стои настрани, трябва да изградим наистина много добър капацитет за посрещане на проблема с бежанците. Това каза днес вицепремиерът по европейските въпроси и механизма за сътрудничество и проверка Меглена Кунева пред БНР по повод бежанската политика на България. Тя изтъкна, че това е световен проблем.
Кунева съобщи, че преминаването на границата ни от мигранти е намаляло няколко пъти.
Според нея връзките с Европейската комисия трябва да станат много по-динамични, за да можем да разчитаме на помощ от Европейския фонд за бежанците.
Кунева изтъкна, че смяната на Николай Чирпанлиев от поста председател на Агенцията за бежанците не е въпрос на наказание.
„Това е политическа позиция, това не е експертна позиция и тя върви заедно с това, което е обща атмосфера на целия кабинет. Ние ще търсим друга динамика за тази толкова важна теза за бежанците. Ще направим необходимия подбор, за да засилим интеграционната част на проблема с бежанците", посочи още тя.
източник: dnes.dir.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.