Трайчо Трайков: Свикваме надзорния съвет на "Лукойл"
Трайчо Трайков
Голямото предприятие трябва да работи и да плаща заплати
Държавата ще свика надзорния съвет на "Лукойл". Това обяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков в предаването "Неделя 150" по БНР.
"Ще искаме свикване на надзорния съвет, за да видим какво се случва в "Лукойл". Държавата притежава златна акция, което й дава това право, каза Трайков.
Той увери, че проблем с горивата няма, освен на авиационното. "Това обаче е ангажимент на "Лукойл Авиейшън", техният лиценз не е отнеман. Проблемът е техен", каза министърът.
В случая имаме наистина важен тест - в правова държава ли живеем и в държава с пазарна икономика ли живеем, коментира още Трайков.
От друга страная ще видим тази компания наистина ли има монополно положениея както се твърди. Те винаги са го отричали, допълни той.
"Симеон Дянков и Ваньо Танов си вършат работата. В случая очаквам и гражданите да подкрепят държавата. Компанията не изпълни ангажиментите си към фиска, затова Дянков има право да направи каквото направи", посочи Трайков.
Той добави, че е солидарен с работниците: "Те имат право на труд и компанията е длъжна да им го гарантира".
"Като министър на икономиката ме интересува това голямо предприятие да работи и да плаща заплати", заяви Трайчо Трайков.
За това доколко са високи нивата на цените на горивата в България, Трайков каза, че цените се образуват по идентичен начин, както и други цени. “Към цените на едро се слага ДДС-то, акцизът и надценката на бензиностанциите - това са цените, които сравняваме с ЕС. Април, май, юни, цените в България бяха относително ниски в сравнение с другите страни, през юли експлодираха”, обясни Трайков. “Компанията “Лукойл” не е изпълнила ангажимента си към фиска да се монтират тези уреди и Дянков има правото да постъпи по този начин, по който постъпи”, заяви Трайков.
"Атомстройекспорт" разбраха, че няма смисъл да пълним джобовете на юристите и очакваме, че ще изтеглят иска. Ние имаме готовност във всеки момент да заведен насрещния иск, каза още енергийният министър.
Няма нито един самолет, на който да му е отказано гориво. Най-натоварени са в момента летищата във Варна и Бургас. Това каза пред БНР Светослав Станулов, председател на Асоциацията на българските авиокомпании.
Онзи ден беше прехвърлен керосин от Пловдив. Тези 1800 тона от резерва ще стигнат за 4-5 дни. Проблемът е, че няма трайно решение. Като че ли бяха хвърлени най-много усилия за летището в Бургас, там се лети два пъти повече от Варна и като че ли засега се закрепи ситуацията с авиационното гориво там, уточни Станулов. “Трябва да се помисли за в бъдеще да има и алтернативни доставки на гориво за летищата, на летище София това е факт”, каза Станулов.
Не знам колко е голям резервът, но не трябва да допускаме в никакъв случай отмяна на полети, тъй като реакцията ще е верижна по всички направления. За българските авиокомпании, изпълняващи базови полетия има малко повече гориво, отколкото за чуждите компании, каза още Станулов.
Проблемът е, че няма трайно решение. Ако преговорите с рафинериите в Румъния и Гърция за доставка на самолетно гориво не доведат до нищо, ще се наложи отново да се бърка в резерва", каза Станулов.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.