Трайчо Трайков: Хора, палете свещи шистов газ да се намери във вашата община

02 август 2011 00:16   1 коментар   8789 прочита
Тр. Трайков
Тр. Трайков


Тр. Трайков

Вие и вашите деца ще живеете много по-богато

Ако се случи някой самолет да не излети, виновникът е “Лукойл авиейшън”, холандската компания, която трябва да доставя керосин. Това каза пред bTV министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. “Лукойл авиейшън” е отговорникът, който трябва да бъде намерен, за щастие в момента нямаме такава ситуация, каза Трайков.

На въпрос защо се стигна до такава ситуация, при която има само един доставчик на авиогорива за страната, Трайков отговори, че са го допуснали може би тези, които са сключили договора с “Лукойл авиейшън”, или тези, които не са спазвали закона.

“Правителството е тук, за да съблюдава спазването на правилата. Въпреки че отговорността не е наша, свидетели сте, че направихме всичко възможно, за да е сигурно, че има керосин от държавния резерв.

На практика помагаме на “Лукойл авиейшън”. Тя е отделна компания, те имат изключителен договор с всички летища. Така че летищата имат пълно основание да си търсят правата от тях”, подчерта Трайков и добави, че работната група има среща, за да обсъди ситуацията с горивата.

Хипотеза да не достигне гориво няма, ако има - ще се стигне до виновника, подчерта Трайков.

“Отговорността е на тези, които имат договори и трябва да ги спазват. Това е тест дали в България се спазват законите, тест дали сме в държава с пазарна икономика. Ако не издържим някой от тези два теста, тогава нацията ни има голям проблем”, категоричен бе Трайчо Трайков.

Министърът отбеляза, че в кабинета няма разногласия по въпроса и той не чувства личен дискомфорт - за спазването на закона отговарят митниците, които се отчитат пред финансовия министър, а той, от своя страна, пред премиера. Всички останали министри са ангажирани със своите ресори да наблюдават развитието на нещата, обясни той.

"Представяте ли си премиерът да каже нещо и някой министър да не се съгласи" Всеки има ресор, с който да се справя. Разнобой няма. Правителството трябва да покрие цялото общество и всеки от нас трябва да взима съответните решения. Когато някой от състава на кабинета вземе решение, ние имаме за задача да направим така, че това решение да се приеме", заяви икономист номер едно.

Ако се стигне до добив на шистов газ, включените общини ще станат сравними с бюджетите на морските ни курорти, допълни Трайков.

Той уточни, че сегашното правителство е направило промени в Закона за подземните богатства така, че 50% от концесионните възнаграждения да остават в общините.

"Уважаеми хора от Нови пазар и другите региони, аз на ваше място бих запалил свещ да се намери газ в моята община, защото, скъпи приятели, това означава, че вие и вашите деца ще живеете в много, много по-богата община, отколкото е сега", отбеляза министърът.

"Проучването за добив на шистов газ е 100% безопасно", успокои Трайков. Министърът уточни, че в България закон има и той е съобразен с този в ЕС, където по отношение на екологията правилата са изключително строги. По думите му именно тази процедура е била една от най-прозрачните и няма никакви отклонения от наложените изисквания: Става дума за проучване на четири сондажа на територия от 4000 кв. км. В Северна България през последните 40 години са направени 2000 сондажа. Това е проучване, което ще продължи няколко години и ако се стигне до намерения за добив, тогава ще има овос, а той включва и обществени обсъждания".

Министърът изтъкна, че информацията, която има отношение към хората, е абсолютно достъпна и не се отказва.

1 коментар
02 Август 2011 09:42 | Киро Глигоров
Оценка:
0
 (
2
 гласа)


Се извинувам, ама министерот е абсолутно прав




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар