Тотю Младенов предложи с 30 лв. по-висока минимална заплата от 1 юли
Това е знак, някои министри могат да мислят с главата си, а не само с химикалката, приветства идеята лидерът на КНСБ Пламен Димитров
Социалният министър Тотю Младенов предложи увеличение на минималната работна заплата с 30 лева от 1 юли. Така от 240 лева минималният доход трябва да скочи на 270 лева. Разчетите, направени от неговото ведомство, вече са предоставени на синдикатите, работодателските организации, на министрите на финансите и на икономиката. Преговорите в Тристранния съвет ще започнат на 31 март. Социалният министър се надява там да се стигне до компромисно решение.
В България има около 128 000 човека, които получават минимална работна заплата. От тях 100 хил. са в частния сектор, останалите - в държавния и в обществения, отчете Тотю Младенов. Според него разходите в държавния бюджет няма да се увеличават драстично - ще са необходими само 3 млн. лв. допълнително, но пък ще се формира приход от 1,6 млн. лв. чрез повишаване на потреблението. От друга страна, смятам, че минималната работна заплата трябва да стане такава, че когато се направят удръжките над данъците и осигуровките, тя да бъде над прага за бедност (б.р. - 211 лв.), а в момента това не е така, заяви социалният министър.
Попитан как ще преодолее съпротивата на финансовия министър Симеон Дянков, който неведнъж отрязваше всички опити за увеличение на доходите, Младенов отговори доста дипломатично: Всичко зависи от преговорите със синдикатите и работодателите, така че всеки министър може да има различни гледни точки.
Очаквано синдикалистите приеха радушно новия опит на Тотю Младенов. Основният им аргумент е, че така ще се увеличи потреблението, а то ще стимулира икономиката и така ще излезем по-бързо от кризата.
Според Пламен Димитров от КНСБ това е знак, че в кабинета има министри, които мислят с главата си, а не само с химикала. В България трябва да бъдат направени стъпки за стимулиране на доходите, а оттам и на потреблението. Друг шанс за излизане от кризата ние нямаме, категоричен бе той. Димитров напомни, че неговият синдикат настоява за по-голямо увеличение на минималната работна заплата - тя да стане 290 лева, но си остави вратичка за евентуален компромис. В хода на преговорите можем да търсим други измерения, уточни той. Заради икономическия ръст от 6 % за миналата година имало какво да се преразпределя.
Това е крачка в добра посока. От идването на власт на това правителство минималната работна заплата все стои на 240 лева, а прагът на бедността на 211 лева. Това е абсурдно в условия на криза, тъй като един от основните показатели за увеличаване на БВП е потреблението. България има най-ниската минимална работна заплата в Европа, не в ЕС, най-ниската средна работна заплата в Европа, не в ЕС, подчерта Мика Зайкова от КТ “Подкрепа”. Допълнително галопът на инфлацията стопява и “изяжда” реалните доходи на хората, които от ден на ден намаляват - за година с 30%.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.