Токът поскъпва: ЧЕЗ - 13%, E.ON - 14%, ЕВН - 5%
Трите електроразпределителни дружества предложиха на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) по-високи цени на тока с 5 до 14%, които трябва да влязат в сила от 1 юли.
Токът в Западна България да поскъпне средно с 13%, поискаха от компанията ЧЕЗ, която снабдява региона. За битовите клиенти цената би била по-висока с 2,3 стотинки на киловатчас, а за бизнес клиентите на компанията - с 1,5 стотинки без ДДС, предаде БНР.
От дружеството Е.ОN, което обслужва североизточната част на страната, поискаха токът да скочи средно с 14,3 на сто от лятото.
Компанията ЕВН, която работи на територията на Югоизточна България, поиска 5-процентно поскъпване на електроенергията.
Решение за цените на тока ДКЕВР трябва да вземе до края на юни.
Искаме 5% увеличение, за да покрием инвестициите, заяви по-рано пред БНТ Йорк Золфелнер, председател на Управителния съвет на “ЕВН България”. Увеличението на цената е и за битови, и за стопански потребители.
Хората в България имат право на една по-добра услуга, но това от друга страна струва нещо, аргументира се той. Месечните сметки за ток на едно четиричленно семейство ще се повишат средно с около два лева.
През изминалите години сме инвестирали повече от 700 000 лева, нашата мрежа е повече от 60 000 километра. Подменили сме повече от половината електромери и това ни позволи да намалим технологичните си загуби, каза Золфелнер. По думите му, по този начин са спестени 450 млн. квт/ч.
“Искането за увеличение от 5% на тока са, за да покрием текущите разходи - по персонала, по модернизирането и като цяло нуждата от инвестиции. Това наше намерение е едно предложение към регулатора и той е в правото си да реши в края на юни кое е оправдано и кое не", обясни шефът на “ЕВН България”.
Експертът в дружеството Гочо Чимширов каза междувременно, че досега действащата цена за достъп се заплащаше от всички потребители на база използвана електроенергия.
Предложението ни е бизнесът да заплаща на база потребление на ден. То е дискутирано с много експерти. Основната идея е да има честни взаимоотношения между ползвателите и собствениците на мрежата, обясни той.
По отношение на "такса мощност” Чимширов каза, че продължава да се обсъжда този въпрос: Ние предлагаме метод за разпределяне на разходите между ползвателите на мрежата.
ХОРА ИМА ДВА ВАРИАНТА ИЛИ ДА СЕ ИЗНАСЯМЕ ИЛИ ДА ГИ ИЗНЕСЕМ ТИЯ КОЖОДЕРИ.
ЕЙ ПОД ТУРСКО РОБСТВО НЕ СМЕ БИЛИ ГРАБЕНИ И МАЧКАНИ ТАКА.
НА ОРЪЖИЕ И ДА ГИ ИЗТРЕБИМ ДО ОСНОВИ !!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.