Тези, които си продават гласа, са най-честните избиратели, знаят за какво го правят
Изказване на бившия зам. председател на ЦИК проф. Михаил Константинов
Продаващите гласа си са вероятно най-мотивираните гласоподаватели, защото получават пари срещу своя вот. Това каза в интервю за "Фокус" зам. председателят на Централната избирателна комисия през 2003 г. проф. Михаил Константинов.
Според експерта ромите далеч не са единствените, които продават гласа си, но го правят най-масово. "Те имат пълното право на това, въпреки че е противозаконно", смята проф. Константинов. По думите му, така или иначе, който и да е избран, той няма да направи нищо за тях. Следователно те взимат 50 или 100 лева и гласуват за този, който им купува гласовете. Така че те са мотивирани да гласуват по този начин.
Проф. Константинов отбеляза, че българският избирател гласува по съвест и после го излъгват. "Един вика: "Гласувайте за мен, ще направя еди-какво си", и хората гласуват, а той не го прави. В някакъв смисъл тези, които си продават гласа, са най-честните избиратели", коментира той.
Експертът бе категоричен, че явлението е криминализирано и той не го препоръчва, защото който го прави, попада под ударите на закона. "В известен смисъл обаче това е най-честното отношение. Знаеш за какво гласуваш - за 50 лева. А един, който гласува за 150-годишната си партия, която ужким ще му повиши стандарта, всъщност гласува за една илюзия и бива излъган. Циганинът поне не е излъган, той си взима 50-те лева", добави той.
Проф. Константинов отбеляза и друг профил на изборната манипулация - в някои бедни села има уплашени и стари хора, които са принудени да гласуват за когото им кажат. "Влизат в някое село, населено със старци, и мутрите им казват, че ще им счупят ръцете и краката, ако не гласуват за определен кандидат. И хората съвсем искрено си гласуват за кандидата, защото после мутрите ще дойдат и ще ги потрошат от бой", поясни експерът. Според него интелигентният човек си продава по-скъпо гласа.
По думите му има маса хора, които за 300 лева ще си продадат гласа, но го правят с ясен мотив. "А иначе каква е за тях разликата дали "Х" ще стане президент или друг. Все им е тази на хората. В единия случай обаче едните взимат 300 лева, а другите - не. Върху това трябва да се замислят българските политици - как да започнат да си изпълняват обещанията, за да могат хората наистина да гласуват за тях и да виждат смисъл в гласуването", коментира проф. Константинов.
Той подчерта, че докато българинът не вижда смисъл в гласуването, той ще си продава гласа. Около 700 хиляди е броят на фантомите в избирателните списъци, допълни проф. Михаил Константинов.
Той обясни, че ако в избирателните списъци има 6 800 000 души, а пък в страната по данните на Националния статистически институт има 6 100 000 души с право на глас, значи фантомите са около 700 000. Със законодателно решение, за което вече е късно, ЦИК е можело да ги изчисти от списъците за предстоящите избори. "Тя може да вземе решението за изчистване на списъците и да се заеме с въпроса за активната регистрация. Активната регистрация моментално изчиства списъците", подчерта проф. Константинов.
По думите му, е възможно моментално да се приложи френският модел, при който избирателните списъци се изготвят в края на годината преди изборите и в настоящата година могат да гласуват само хора, които в предишната година са се регистрирали като гласоподаватели. "Тези, които не са се регистрирали, не гласуват - просто и ясно", категоричен бе той. Експертът посочи, че апелира за активна регистрация поне от 16 години. "Показал съм модела, казал съм колко ще струва. Не щат. Или някой има изгода от това, или са некадърници, които нищо не правят. Може пък и да е комбинация от двете", коментира проф. Константинов. Той подчерта, че активна регистрация вече не може да се прави за оставащото време до изборите.
Попитан дали има друг механизъм за чистене на избирателните списъци, освен активната регистрация, той отговори отрицателно. "Ако я приемем догодина, за парламентарните избори през 2013 г., живот и здраве, ще имаме изчистени списъци", смята той. По думите му управляващите и сега са добре запознати с предложението. "Казват, че това е хубаво и правилно. Резултат обаче няма. Направете една акция за това", апелира проф. Константинов. Той отбеляза, че както навремето се е говорело за изборен кодекс и той е станал, така сега трябва да се говори за активна регистрация и тогава тя ще бъде налице.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.