Т. Дончева: Делото "Чората" е лош атестат за родното правосъдие
"Белнейски" е сбъркано като разследване, М. Стависки бе наказан достатъчно, не разбирам защо продължаваме да му искаме пари, заяви пред "Блиц" бившият депутат от БСП
Най-популярната социалистка у нас е Татяна Дончева, депутат от БСП в 38, 39 и 40 Народно събрание. На 21 април 2010 г. тя представи своя нов граждански проект “Движение 21”. Въпреки това Дончева остава част от социалистическата партия. В момента е практикуващ адвокат.
- Във Фейсбук една група обяви "ин мемориам" на българското правосъдие, като там се цитираха няколко случая - инцидентът при Бакаджика преди две години и досега няма постановена присъда, Мануела Горсова и нейният застраховател. Общото усещане е, че делата във времето се разтягат изключително много и в края на краищата има едно общо недоверие към българското правораздаване.
- За мен примерите с престъпления в транспорта са неудачни. Катастрофи има навсякъде по света и те не определят криминогенната обстановка. Аз съм много скептична, когато след всяка голяма катастрофа започват да вземат драстични мерки, като че ли животът започва отново. Последната катастрофа на АМ "Тракия" е наистина трагична. Но който и да е шеф на ДАИ какво повече би направил? Има един момент, в който трябва да се спре, защото станалото-станало - в тази работа има съдба и много други работи. Не можеш да извадиш душите на хората за нещо, което невинаги ще зависи от теб...
В случая с Мануела Горсова аз не разбирам защо продължаваме да искаме Максим Стависки да продължава да плаща. Да, Стависки е извършил нещо изключително тежко. Но някой ще върне ли здравето на Мануела Горсова? Присъдата на Максим Стависки по делото е напълно съпоставима с аналогични присъди по подобни обстоятелства, постановени от различни съдилища по аналогичен или близък казус. Не може Максим Стависки да бъде по-тежко наказан, защото е Максим Стависки.
Можем да го презираме, можем да кажем, че той е неморален човек, защото правеше реклами за карането в нетрезво състояние, но той би трябвало да бъде съден както всички останали. Делото онзи ден по иска за застраховка е нещо, по което обществото и медиите най-напред трябва да чуят мотивите на съда. Преди да се чуят мотивите на съда, да се тиражира, че всичко, което е отхвърлило една претенция на Мануела Горсова, е непременно незаконно, безнравствено и несправедливо, е невярно. Проблем на българското правосъдие може да бъде, например, делото на полицаите срещу Чората.
Такова дело е проблем на българското правосъдие, защото тези 6 полицаи, които онзи ден бяха оправдани, след като са смлели вътрешните органи на един човек, това е лош атестат за българското правосъдие и това си заслужава да бъде занесено в Страсбург. Лош атестат за българското правосъдие беше случаят "Борилски", когато едно дело беше влачено назад-напред, докато в края на краищата френският съд ни принуди да се произнесем така, както би трябвало да се произнесе всеки съд по света. Има и други такива дела...
- А делото "Белнейски"?
- Делото "Белнейски" е сбъркано като разследване и обстоятелството да почива една присъда на това, което един съкилийник на въпросния обвиняем разказва, че той му е разказал, лично за мен е недостатъчно читава работа, но не съм запозната с подробностите от делото, за да преценя има ли косвени доказателства. Но при това, което се изнесе, надявам се да издържи в инстанциите. Нещата стават винаги, когато има сериозни пропуски на разследването.
Както при Белнейски - едно ДНК, което две години го нямаше. И когато го намериха, започна едно голямо недоумение защо то не е било там веднага. Проблем създадоха един куп полицейски началници, които ходиха да утъпкват местността, вместо групата по разследване да си свърши работа.
- Предстоят президентските избори. Възможно ли е според вас да спечели един кандидат, който не е подкрепен от нито една политическа сила?
- Не.
- Можете ли да кажете кой според Вас ще спечели изборите?
- Още е рано за това. ГЕРБ се поддържат от САЩ и от Русия, като всяка една от тези велики сили иска да извлече определени ползи в няколкомесечен времеви хоризонт, свързани с енергийната система на България. Независимо че и двете държави разбират, че не може едновременно да се изпълнят и двете желания, продължават да поддържат статуквото, надявайки се на превес - това е, което крепи за мен ГЕРБ и лицето на ГЕРБ.
Не е вярно, че няма значение кого ще подкрепи ГЕРБ за президентските избори. Истината е, че задкулисните играчи съвсем се объркаха. Разбирам, че текат няколко оперети успоредно - като например Петър Стоянов се подготвя да бъде кандидат на ГЕРБ, ако бъде припознат и води преговори.
Същевременно разбирам, че кандидати за президентския пост в БСП, които в кампанията през 2001 г. бяха в неговия щаб, кандърдисват ръководството на левицата, че не би било зле БСП да подкрепи негласно Петър Стоянов. Сакскобургготски първо беше представен от групи от БСП, после заяви, че не иска да се кандидатира и че един цар не участва в избори.
Същевременно обаче доста активно участва в пазарлъка, включително в един момент Бойко Борисов сподели, че за президент най-добре е да бъде царят. След няколко дни Сакскобургготски каза, че той има виждания за правомощията на президентската институция, с което кашата стана пълна, защото той вече се беше появил до Меглена Кунева като подкрепа с присъствието си, макар и да не е член на инициативния комитет.
Но тъй като аз знам, че за всички тези хора думата е нещо предпоследно и тя би се заменила с друга с оглед на нова конюнктура, затова смятам, че трябва да се изчака спокойно до края на август.
- Изследване на "Отворено общество" твърди, че България има най-неефективното и най-скъпо правосъдие и полиция в Европейския съюз. Как, според Вас, я докарахме дотам?
- Докарахме я дотам с липса на визия как трябва да се развиват институциите и какво би ги оптимизирало. По отношение на съдебната система, тя не е претърпяла някакви съществени институционални промени, но в течение на много години в нея беше извършван много некачествен кадрови подбор.
В страната има куп юридически факултети, които дават съмнителна подготовка и квалификация... Междувременно в съдебната система влязоха огромно количество хора, завършили полицейска академия или странни вузове в бившия Съветски съюз, завършили задочно ЮЗУ, свободни университети и всякакви други, които имат много сериозни проблеми с юридическата си подготовка.
Част от системата днес няма магистратски манталитет, разбиране за независимост, отстояване на правото на убеждение и за правораздаване по закон и по факти. Този процес по-малко порази съдийската гилдия, въпреки че там също има "образци-шедьоври", и в много голяма степен - прокуратурата, където сме свидетели на това как възпитаници на полицейските академии станаха висши магистрати по длъжност, не по манталитет, не по подготовка, не по познания. За квалификацията на системата никой няма грижа.
Има един куп недомислия в самата организация на големите съдилища и прокуратура. И това се върти от години... Най-знаковите за системата четири пет съдилища и прокуратури са с безобразна организация на работата.
Това че Дончева няма дъщеря доста й пречи да се постави на мястото на майките, чийто деца страдат от такива хора като Ванко и Чората.
Кое е по страшно според Дончева: хипотетичния полицейски произвол или чувството за безнаказаност на бандитите. Тези дни доживяхме бандит да стреля по полицай и да бъде горд с това
Дончева! Твоите вътрешности сигурно отдавна не са смилани от някой мъжки-полицейски органи, та така мислиш. Това е срам за Вас. Извинете се за казаното или отидете някой мъжки индивид да ви смаже някой женски орган, да обмените някой флуид, та си нормализирите хормоналния баланс на прекрасното Ви женско тяло. Не говорете глупости.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.