Световните лидери реагираха остро на митата на Тръмп: „Не искаме търговска война“



Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че ще наложи мита от 10% върху целия внос от САЩ, в допълнение към по-високите мита за някои от най-големите търговски партньори на страната, което предизвика широк спектър от реакции от световни и европейски лидери, като някои обявиха контрамерки, а други изразиха загриженост.
"Реципрочните" мита, каза Тръмп, са отговор на митата и други нетарифни бариери, поставени върху американски стоки. Близките съюзници на САЩ не бяха пощадени, включително Европейският съюз, който е изправен пред мита от 20 процента.
Европейските лидери реагираха с възмущение, като посочиха, че търговската война би навредила на потребителите и няма да е от полза за нито една страна.
Мелони: Обичаите са грешни
Италианският премиер Джорджиа Мелони, която се смята за близка до американския президент Тръмп, заяви в сряда, че митата, наложени от неговата администрация, са "погрешни" и няма да бъдат от полза за Съединените щати.
„Ще направим всичко възможно, за да работим за споразумение със Съединените щати, за да избегнем търговска война, която неизбежно ще отслаби Запада в полза на други глобални играчи“, каза тя във Facebook.
Във всеки случай, добави тя, както винаги ще действаме в интерес на Италия и нейната икономика, като си сътрудничим и с други европейски партньори.
Полският министър-председател Доналд Туск обяви на X: „Приятелството означава партньорство. Партньорството означава истински и истински реципрочни обичаи. Необходими са подходящи решения. “
Ирландският премиер Майкъл Мартин изрази дълбоко съжаление за тазвечершното решение на Съединените щати да наложат 20-процентни мита върху вноса от целия Европейски съюз.
„Твърдо вярвам, че митата не облагодетелстват никого. Моят приоритет и приоритетът на правителството е да защитим ирландските работни места и ирландската икономика. “
Шведският премиер Улф Кристерсон каза, че не искат по-високи търговски бариери.
"Не искаме търговска война. Искаме да намерим начин да се върнем на пътя на търговията и сътрудничеството със Съединените щати, така че хората в нашите страни да могат да се радват на по-добър живот", подчерта той.
Испанският премиер Педро Санчес каза, че "Испания ще защити своите компании и работници и ще продължи да бъде ангажирана с отворен свят".
Датският външен министър Ларс Локе Расмусен заяви в изявление, че не може да разбере, че Съединените щати искат да започнат търговска война срещу Европа.
"Никой не печели, всички губят. Вместо да изграждаме стени, трябва да събаряме бариери. Европа ще остане обединена. Европа ще даде силни и пропорционални отговори", каза той.
„Американски приятели, днес не е ден на освобождение – това е ден на недоволство. Митата на Доналд Тръмп не защитават справедливата търговия, а я атакуват от страх и вреда от двете страни на Атлантика. Европа е обединена, готова да защитава интересите си и е отворена за честни, твърди разговори“, каза Манфред Вебер, президент на групата на Европейската народна партия (ЕНП), най-голямата партия в Европейския парламент.
Президентът на Швейцария Карин Келер-Сатер каза, че Федералният съвет бързо ще определи следващите стъпки.
"Дългосрочните икономически интереси на страната са от първостепенно значение. Ангажиментът към международното право и свободната търговия остават основни ценности", подчерта тя.
Новият канадски премиер Марк Карни твърди, че Тръмп е "запазил редица важни елементи" от търговските отношения между Канада и Съединените щати.
„Но тарифите за фентанил остават в сила, както и тарифите за стомана и алуминий. Ще се борим с тези тарифи с контрамерки, ще защитим нашите работници и ще изградим най-силната икономика в Г-7“, каза той.
Карни каза още, че реципрочните мита на Тръмп ще „фундаментално променят международната търговска система“. Макфакс
Превод
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.