Световната атлетика забранява трансджендърите

11 февруари 2025 20:41   511 прочита


Олимпийската шампионка Кастер Семеня (РЮА) от игрите в Рио'2016 заедно със сребърната Франсин Нионсаба (Бурунди) и бронзовата Маргарет Уамбуи (Кения). И трите се оказаха, че са родени като жени, но са DSD атлетки, имат и мъжки Y хромозоми. Сн. Getty Images

Световната атлетика (WA) публикува за обществено обсъждане правила, с които се забранява участието в състезания на атлетки с високи нива на тестостерон по рождение и на транссексуални.

Така на практика, въпреки че са родени като жени, тези атлетки се приравняват към трансджендърите - родени са мъже, но след хирургическа намеса и по собствена воля са станали жени, предаде mediapool.bg.

Актуализирането на условията за допустимост на жените при участието им в състезания по лека атлетика се прави с оглед на последните постижения в науката, спорта, правото и обществото по отношение на разнополовите спортисти, се казва в изявление на Световната атлетика.

Новите правила

Новите правила на Световната атлетика за участието на жените са разработени от работна група. През изминалата година тя се е запознала с ключови научни разработки, които дават основания за промяна на DSD и TG регулациите.

DSD - Difference of Sexual Development е медицинско състояние при раждането, при което родени като жени, имат хромозомен модел на мъже XY и завишени нива на тестостерон.

Заради DSD атлети, Световната атлетика задължи олимпийската шампионка на 800 м Карстен Семеня да премине през терапия за потискане на тестостерона в продължение на 2 години, за да отговари на изискванията. Тя обаче осъди световната атлетическа федерация в Съда по правата на човека и след това атлетките бяха допускани до състезания без да е задължително провеждането на хормонална терапия.

Последният скандал с DSD спортисти беше на Олимпиадата в Париж с двете боксьорки - Имане Хелиф и Лин Ю-Тин, които обаче не успяха да спечелят златни отличия.

След като работната група е представила препоръките си, сега те са одобрени от Съвета на Световната атлетика и се предлагат за обществено обсъждане до 5 март.

Новите правила предвиждат забрана за участие в състезания не само на транссексуалните, но и на жените с DSD да участват в женски атлетически дисциплини.

Предлага се възстановяването на тестването за наличие на мъжки хромозоми, което беше преустановено през 90-те години на ХХ век.

За да се гарантират правата на DSD атлетките, се предлага добавянето на дисциплини със смесен пол към някои състезатния.

Себастиан Коу защити жените

Президентът на Световната атлетика Себастиян Коу, който е защитник на жените от трансджендърите в спорта приветства новите правила.

"Световната атлетика е една от първите международни спортни федерации, които създадоха ясни политики за допустимост на жените в елитния спорт", завява двукратният олимпийски шампион на 1500 м Себастиан Коу.

"Въпреки че настоящите ни правила за допустимост на атлетите с DSD и транссексуалните атлети са стабилни и се основават на научните данни, оттогава насам се появиха няколко научни разработки в тази област и ролята ни като глобален ръководен орган на леката атлетика е да гарантираме, че нашите насоки са в крак с най-новата налична информация, за да поддържаме справедливи и равнопоставени условия на конкуренция при жените", казва Коу.

Той допълва, че "запазването на честността в състезанията при жените е основен принцип в леката атлетика". 68-годишният британец, който е конкурент в битката за президент на Международния олимпийски комитет, смята, че МОК трябва да бъде лидер в решаването на този проблем в спорта, който повдига много етични въпроси.

Новите насоки на Световната атлетика идват ден, след като американският президент Доналд Тръмп подписа заповед, която забранява на транссексуални спортисти да се състезават в спортове за момичета в САЩ и препоръча на МОК да направи същото.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар