Супербактериите се разпространяват в Газа, Европа също не е пощадена: Човечеството трепери от страх от нова чума, свети червена лампа! „Това ще засегне целия свят“ 

21 септември 2024 07:01   1026 прочита


 
 
Единадесет месеца след началото на войната Газа се превърна в епицентър на разпространението на така наречените супербактерии. Устойчивите на антибиотици бактерии отдавна са признати от учените за една от най-големите заплахи за глобалното здраве, а военните зони са особено плодородна почва за техния растеж. 

Газа, където не се вижда край на военните операции от началото на октомври, отдавна е на „червено“ по отношение на инфекциите. Порталът Politico пише, че лекарите там са принудени да ампутират крайници на деца, за да предотвратят разпространението на бактерии. 

Световният експерт по антимикробна резистентност (AMR) и регионален директор на Световната здравна организация (СЗО) за Източното Средиземноморие Ханан Балки потвърди, че ситуацията е "критична" и отправи предупреждение към страните в близост. 

„Виждам, че всичко, което се случва в Газа, води до катастрофално нарастване на съпротивата в тази палестинска територия и това със сигурност ще се разпростре върху болниците в региона“, каза Балки, който наскоро се върна от посещение в Газа за здраве преглед там. 


Балки беше посрещнат от сцени, които могат да се очакват след 11 месеца бомбардировки - разрушена здравна инфраструктура, липса на чиста вода и лоши санитарни условия. 

„След кратко време, ако още не се е случило, ще се разпространи в Европа, САЩ, Изтока и Юга. Ще бъде навсякъде“, предупреди Балки, като обясни, че част от кризата се дължи на липсата на ключови лекарства. 

Откриването на пеницилина през 1928 г. промени медицината, давайки началото на вълна от нови антибиотици, които значително увеличиха устойчивостта към ежедневни инфекции, припомня Politico. 

Въпреки това прекомерната употреба и злоупотребата с тези лекарства, заедно с провала в откриването на нови антибиотици, позволи на бактериите да се адаптират и да станат резистентни. 


Само през 2019 г. резистентните към лекарства инфекции са допринесли за смъртта на пет милиона души по света и са причинили 1, 3 милиона смъртни случая. В най-лошия сценарий човечеството може да се върне в ерата преди пеницилина. 

Проблемът, който Газа има, се случва и в други разкъсани от война райони, като Украйна. Навсякъде, където конфликтът разрушава здравните системи, се създават условия, които ускоряват разпространението на антимикробна резистентност (AMR). Експерти предупреждават, че разпространението му от военни зони може да доведе до криза на общественото здраве с безпрецедентни размери през следващите години. Тази криза е част от по-широко предизвикателство, което заплашва да подкопае съвременната медицина, правейки инфекциите все по-трудни за лечение и потенциално отменяйки десетилетия медицински напредък. 

Отдавна е известно, че войната увеличава риска бактериите да развият лекарствена резистентност, но учените все още проучват как точно се случва това и до каква степен. 

„Изправени пред потоп от инфекции, лекарите почти нямат с какво да ги лекуват. “ Те нямат достъп до тестове, лаборатории или основни лекарства. Това прави лекарствената резистентност по-вероятен резултат“, каза Самир Сах, програмен директор за медицинска помощ за палестинците, пред Politico. 


„Недостигът на лекарства допринася за антимикробна резистентност (AMR), тъй като може да доведе до неподходяща употреба на лекарства и да затрудни завършването на антибиотичната терапия“, каза Сах. 

Това допълнително се влошава от факта, че хората са разселени и са изправени пред ежедневни израелски бомбардировки в Газа, което прави проследяването на пациентите трудно или дори невъзможно, обясни Сах. 

Според Балки Газа може да е най-опасното място за развитие на устойчиви на лекарства бактерии в света, но не е единственото. Сред потенциалните епицентрове е Судан, където условията не са много по-добри от тези в Газа, но също и Украйна. 

В Украйна AMR вече беше основен проблем още преди конфликта през 2022 г. 

„Резистентността към лекарства може да бъде един от най-лошите резултати от войната в Украйна“, каза Дмитро Скирхико, общопрактикуващ лекар от Киев. 

За разлика от Газа, научната инфраструктура в Украйна не е до голяма степен разрушена. 

Ярно Хабихт, представител на СЗО в Украйна, каза, че страната вече има 100 лаборатории за мониторинг на резистентни към лекарства бактерии, спрямо три през 2017 г. 


Проблемът обаче е, че украинските болници са под голям натиск и здравните работници са принудени да вземат бързи решения. Ако ранените пациенти не се подобрят след започване на антибиотична терапия, лекарите могат да ги сменят с друго лекарство. Процесът не е контролиран както преди войната. 

„Основната задача на лекаря е да спаси живота на пациента и може да няма пет-шест дни да чакат резултатите от лабораторните изследвания, преди да вземат решение за лечение“, обясни Хабихт. 

Лабораториите вече не съществуват в Газа: всички AMR тестове се извършват в други съоръжения. Според Антоан Абу Файед е невъзможно да се изчисли разпространението на устойчиви на лекарства бактерии в Газа поради мащаба на разрушението. Всичко известно за ОМУ и военните зони обаче показва, че е само въпрос на време светът да плати „висока цена“, каза той. 

„Хората не разбират, че това не е нещо, което ще засегне само Газа. Това ще засегне целия свят и Израел ще бъде първата страна, засегната от предаването“, казва Абу Файед, микробиолог от Американския университет в Бейрут.. 

Експертите по АМР, като д-р Балки, са убедени, че предстои глобална здравна криза. „Няма съмнение, че AMR присъства в Газа. „Газа вероятно е източникът на много резистентни бактерии, които ще се разпространят по целия свят“, предупреди тя. 

 
 

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар