Съдът обяви за незаконни 80% от локомотивите и вагоните на БДЖ

09 октомври 2010 00:12   3 коментара   9457 прочита

Служебният влак, на който се сблъска челно с международния от Букурещ за София, се движел без документ за безопасност

Софийският административен съд реши, че локомотивите и вагоните на БДЖ с изтекъл сертификат за безопасност се движат в нарушение на закона по железния път. Около 80% от подвижния състав на железниците е с негодни сертификати. Решението на съда е в полза на заповед от 18 май т.г. на вече бившия изпълнителен директор на Изпълнителна агенция “Железопътна администрация” Симеон Ананиев, с която се забранява движението на локомотиви и вагони с негодни сертификати.

Разпореждането е оспорено от БДЖ, но съдът отхвърля жалбата на 14 септември. Решението на САС може да се обжалва пред Върховния административен съд в 14-дневен срок след уведомяване на страните по делото, но там жалба все още не е постъпила, показва справка.

БДЖ ЕАД обжалва в САС още две заповеди на Ананиев от май т.г. - едната е до изпълнителния директор на Национална компания “Железопътна инфраструктура” Милчо Ламбрев да прекрати договора с превозвача, а другата е да се спре изцяло достъпът на дружеството до железния път, заради липсата на сертификат за безопасност. И двете са от 18 май т.г.

ЗАОБИКАЛЯНЕ НА ЗАПОВЕДИТЕ

Ламбрев е спазил заповедта на Ананиев и на 20 май праща писмо до изпълнителния директор на железниците Пенчо Попов, с което го уведомява, че прекратява договора си с дружеството от 28.06.2006 г. Тук следва уточнението, че НКЖИ има валидни договори с двете дъщерни компании на БДЖ - “Товарни превози” и “Пътнически превози”, които пък ползват за работата си локомотивите и вагоните на БДЖ срещу наем. Съдът все още не се е произнесъл по двете жалби на БДЖ, като делото по една от тях е насрочено за края на октомври.

В края на април тази година се разбра, че е изтекла валидността на сертификатите за безопасност на локомотивите и вагоните на БДЖ. Тези документи са задължителни според Закона за железопътния транспорт. Те се издават от Националния изследователски институт по транспорта и важат 5 години.

Тогава ръководството на железниците призна за скандалното нарушение и обясни, че първо, за да спазят закона - трябва едва ли не да спрат работа, и второ - че ще стартират процедура по подновяване на сертификатите. Това до ден-днешен не се е случило. Обяснението е, че от БДЖ преговаряли с транспортния институт за по-изгодни условия, тъй като сега им искали 6 млн. лв. за преглед на всички машини, а дружеството не разполагало с тези пари. Без документ за безопасност е и служебният влак на БДЖ, който се сблъска челно с международния влак от Букурещ за София в понеделник сутринта. Информацията бе потвърдена от шефа на железниците П. Попов.

ЖЕЛЕЗНИЧАРСКИТЕ УВОЛНЕНИЯ

Заповедите на Ананиев са една от причините за отстраняването му от длъжност, което съвпадна с катастрофата край Драгоман, обясни бившият шеф на автомобилна администрация.

Формулировката на пресцентъра на транспортното министерство, че Ананиев е освободен заради пропуски в работата си, създаде впечатление, че си тръгва заради инцидента между гарите Драгоман и Драгоил в понеделник. Уволнението на Ананиев обаче било подписано от транспортния министър Александър Цветков предишната седмица, но успели да му го връчат в деня след катастрофата. Имахме несъгласия с транспортния министър за политиката в железниците, каза Ананиев.

Той заяви, че ще сезира прокуратурата за това, че влаковете на БДЖ продължават да се движат в нарушение на закона заради изтеклите сертификати, и предупреди, че след 31 декември влаковете ще са в още по-сериозно нарушение, защото тогава ще е изтекла и т.нар. ревизия.

Няколко седмици по-рано с поста си се прости Стефчо Събчев, шеф на “БДЖ - Пътнически превози”. Той обясни, че все още не е запознат с мотивите за отстраняването си и е поискал стенограма от заседанието на директорския борд на дружеството, на което е взето решението. По думите му, той бил в непрекъснат спор с ръководството на БДЖ ЕАД заради договора за обществена услуга. Той се сключва между държавата и “Пътнически превози”, но дружеството само извършвало услугата, а финансовата страна на нещата минавала през компанията майка. Не е справедливо “Пътнически превози” да носи отговорността и да е в пълно неведение за икономическите параметри, каза Събчев.

3 коментара
10 Октомври 2010 11:29 | пътник
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Ало, БДЖ идете на Запад и вижте КАК работят вашите колеги.


10 Октомври 2010 12:03 | Т.Ж.
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

ЖИВЕЕМ В СБРЪКАНА ДРЪЖАВА !!!


10 Октомври 2010 12:19 | европейка
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Не знам как е в България, но в чужбина ( Европа ) е удоволствие да се пътува с влак.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар