Съдиите се възползват от "вратички" в законите, за да крият обвързаността си

29 юни 2011 00:18   2 коментара   8880 прочита
М. Попова
М. Попова


М. Попова

Нели Куцкова: Проблемът във ВСС не е изборът на Владимира Янева, тя е само капката, паднала в подходящия момент

Мнозинството от съдиите в България се възползват от “вратички” в законите за съдебната власт и за конфликт на интереси, за да не съобщят пълната информация за обвързаностите си. Това сочат изводите от доклад на националната мрежа за гражданско наблюдение на 20 съдилища в Северна България, представени вчера на конференцията “Правосъдие близо до хората”, организирана под патронажа на министъра на правосъдието Маргарита Попова.

В голяма част от декларациите на съдиите, подадени по Закона за предотвратяване и управление на конфликта на интереси, имената на свързаните лица се съобщават с инициалите им, а размерите на кредитите и финансиралите ги банки остават неназовани, се посочва в доклада.

Като проблемна е констатирана практиката на съдилищата спрямо законите за защита на детето и защита от домашно насилие. Тя все още не е богата, а често се използват и стереотипи от минало време.

Това създава практики, при които жертвите на домашно насилие не се чувстват защитени, тъй като остава възможността, след като предприемат съдебно преследване, да станат обект на повторен тормоз.

Когато става въпрос за деца, лишени от родителски грижи, често съдиите предпочитат да постановят настаняване на детето в социално заведение, вместо възможността за налагане на приемна грижа или възлагане на родителски права на роднини.

В дейността на съдебните заседатели все още не се забелязва напредък, се отбелязва в доклада. Продължава практиката те да се избират по квоти, формирани на партиен принцип. Резултатът е включване на хора, познати сред партиите, но невинаги с високо доверие сред обществото. 

Безпристрастността на магистратите и тяхната обективна преценка трябва да се контролират. Това заяви по-рано вчера в интервю за БНТ министърът на правосъдието Маргарита Попова, но без да посочи какъв би могъл да е механизмът. Според Попова такъв механизъм “трябва да се намери” и само така щяло да се повиши общественото доверие в съдебната система.

Попова заяви, че не бива да продължава практиката един съдия да обяснява и оправдава присъдите, които е постановил, с лична преценка: “Аз така чета закона...”

“Не може прокурор и съдия да вземат едно решение и когато хората са недоволни, да отговарят - това е моето вътрешно убеждение. Това е изключително погрешно.

Трябва да се проверява, да има вътрешен контрол, който да оценява тези актове. Ако не въведем подобен контрол на безпристрастността, ще продължим да имаме правосъдие на две писти”, категорично заяви Маргарита Попова.

Тя е убедена, че има необходимост от подобряване на работата на Висшия съдебен съвет (ВСС) в посока на кадровата политика. Хората искат повече прозрачност, повече правила.

Една от грешките на ВСС според нея е, че не се търси диалог с другата част от съдебната система - съдиите и прокурорите.

По думите на правосъдния министър има три стъпки, които биха променили отношението на хората към съдебната система: по-добра работа на магистратите, промяна на облика на хората в съдебната система и тя да не бъде обругавана за всичко.

Министър Попова е убедена, че в най-висока степен промяната на общественото мнение зависи от присъдите по т.нар. “знакови дела”. Според нея присъдите по тях трябва да са такива, че да удовлетворяват очакванията на хората.

Никой не е в състояние да каже какво да смятам, с тези думи правосъдният министър коментира думите на вицепремиера Цветан Цветанов, който преди време й препоръча да се занимава с Търговския регистър и да не коментира действията на магистрати.

Повод за тези думи на Цветанов стана мнението на министър Попова в хода на дискусиите около избора на Владимира Янева за председател на Софийския градски съд, че ако била на нейно място, би подала оставка.

Недоволството от Висшия съдебен съвет никога не е било толкова масово, заяви говорителят на Съюза на съдиите Нели Куцкова пред bTV. Тя допълни, че е много важно да се използва възникналото напрежение около кадровия орган и изобщо в съдебната система за реформирането й. Куцкова бе категорична, че проблемът във ВСС не е конкретно избирането на Владимира Янева за шеф на Софийския градски съд - "тя е само капка, капнала в подходящия момент".

2 коментара
29 Юни 2011 08:52 | Избирател
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

За депутати, политици, министри, съдии и др. от съд. система, винаги има вратички в законите, за да се възползват от тях, а за народа няма вратички и понасят всички удари на законите, правилниците, дори и когато не са законово и справедливо използвани с/у тях, но не знаят това и няма кой справедливо да ги защити.


29 Юни 2011 13:41 | .
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Съд за всички




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар