Съдебната система се върна на нивото от 2007 г.
Константин Пенчев: Гласуваме "на доверие" за кандидат-магистрати
Съдебната система се е върнала на нивото от 2007 година, посочи вчера в телевизионно интервю председателят на Върховния административен съд Константин Пенчев. Върховният съдия попита какво се случва с промяната на Закона за съдебната власт и с правилата при назначаването на редовите магистрати. Пенчев отбеляза, че системата се е върнала три години назад, когато с поправки на Закона за съдебната власт бе въведен конкурсът чрез атестиране. Именно това, според него, е довело "до днешните катастрофи".
Системата в момента зацикли. Ние не сме назначавали един редови магистрат от 2007 година, назначавали сме само административни ръководители. Излиза, че ние не знаем как ще назначаваме редовите магистрати - централизирано, или по места, тоест не сме започнали да мислим за модела, категоричен бе Константин Пенчев. Той добави, че правосъдното министерство би трябвало да организира дискусия по темата.
Ако Висшият съдебен съвет ще изпитва новите кандидати, то той трябва да изобрети система и да ги изпитва централно, защото досега ние се провалихме, добави още председателят на ВАС. Аз съм гласувал, както се казва, напосоки, когато става дума за избиране на редови магистрати в Еленския съд или Еленската прокуратура - нито познавам тези магистрати, нито знам работата на това звено. Гласуваме по доверие, някой се е изказал "за" или "против" тези кандидати, разясни Пенчев.
Случаят с Красьо Черния показа, че няма ясни правила и като няма правила всякакви аномалии могат да се появяват. Този случай показа една ясна язва в нашата държава. Пенчев коментира и скандала с имотите на магистратски роднини по морето. Според него проблемът при случая "Приморско" не е, че магистратско дете има имот, а начинът, по който е купен въпросният имот. Магистратът посочи също, че едва ли зависимостта в България се диктува от тайните общества. Така той коментира предложение на Съюзът на съдиите на магистратите да се забрани членуването в тайни братства или масонски ложи. Ние още не сме се научили да назначаваме магистрати, още не сме си оправили обърканата система и тръгваме да правим допълнителни забрани, каза Пенчев.
Константин Пенчев посочи, че е недопустимо съдия да бъде член на борд на банка например, защото това винаги поражда съмнения. По думите му, дори след призива на ВАС към всички съдии да излязат, ако участват в бордове и управителни съвети, никой не е проверил дали това е изпълнено. Някои от магистратите казаха, че са си замразили членството. Но какво значи това, попита Пенчев и посочи, че не може така. Трябва съдиите да бъдат само съдии и да нямат други задължения, категорично заяви председателят на ВАС.
Има кръгове от хора в съдебната система, които кадруват и това не е Красьо, а хора, които са в системата от години, може би не на ръководни постове, но имат своето влияние, подчерта Константин Пенчев. И допълни, че е важно да има специализация на магистратите. В този смисъл специализираният съд ще създаде по-подготвени по сложните материи магистрати, смята още той. Не знам дали ще решава по 200 дела на годината или ще струва 6.5 млн. лева на година, но трябва да има специализация, каза още Пенчев.
Председателят на ВАС не пожела да коментира предстоящия доклад на ЕК за България. Не искам да давам оценки, а и тези твърдения поскоро представят съдебното производство. Така той отговори на оценките на говорителя на Европейската комисия Марк Грей от понеделник, че независимо от приемането на закони в България, не се вижда те да се прилагат по наказателното преследване, а после и в съда, както и че прокуратурата не подготвя достатъчно добре делата.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.