Стряскащи антикризисни мерки разбуниха страстите сред синдикати и политици

18 март 2010 00:20   3 коментара   12128 прочита
Валeнтин Николов
Валeнтин Николов


Валeнтин Николов

От финансовото министерство отрекоха, че искат да орежат майчинството и да обложат с данък пенсии над минималната, подозират провокация. Опозицията счита, че се проучва общественото мнение чрез метода „проба-грешка“

Драстични финансови мерки за справяне с кризата подлудиха синдикатите и учудиха политиците. Сред тях са намаляване на срока за получаване на обезщетение за бременност и раждане, въвеждане на задължителен неплатен двуседмичен отпуск за служителите в бюджетната сфера за 2010 г., облагане с 10% на доходите от пенсии над минималната, доплащане на лечението, например 10 на сто, но не повече от една минимална работна заплата и др. Синдикатите приписват този план на финансовото министерство, но оттам излязоха с официално съобщение, че тези мерки не са на ведомството и дори не се обсъждат.

Ще коментираме, когато видим мерките в окончателния им вид, внесени в Народното събрание, заяви пред „Всеки ден“ депутатът от ГЕРБ Делян Добрев. Той обясни, че не знаят кой е първоизточникът и че въпросът не е обсъждат в бюджетната комисия в парламента. Не съм много запознат какво точно е излязло в общественото пространство като предложени мерки, защото съм в Брюксел, но предполагат, че това са мерките, които се обсъждат от финансистите. Разбирам, че две от тях са болезнениданъкът върху пенсиите и намаляването на парите за майчинство, но нямаме друг избор освен да ги приемем. Те са залегнали в реформите, а Брюксел и Световната банка вече ни правят забележки, че бавим реформите. Знам, че с тези мерки ще страдат някои хора, но това е по-добро бъдеще“, каза пък пред „Всеки ден“ Валeнтин Николов от ГЕРБ, член на парламентарната комисия по бюджет и финанси.

Въпреки неяснотите около въпросните мерки синдикатите подеха атака срещу тях. Орязват се права, доходи на приблизително около 430 хиляди български граждани, но по-неприятно е друго - че се залагат такива действия като облагане на пенсии, каза вчера сутринта пред БНР Валентин Никифоров, вицепрезидент на КНСБ. Той допълни, че това са абсолютно неприемливи мерки.

Категорично заявявам, че няма да приемем такова орязване на права и доходи, заяви Никифоров. Той добави, че България не е Гърция, защото България има излишък от 7 млрд. и 300 млн. лв., като уточни, че това не са парите, които гарантират стабилността на валутния борд. „Настояваме в България да има антикризисни програми по браншове“, заяви Никифоров. Той каза още, че излизане от кризата само с рестриктивни мерки не е изход.

Не знаем кой пусна тези мерки в публичното пространство, предполагаме, че е Министерството на финансите, каза пред „Всеки ден“ другият зам.-председател на КНСБ, Пламен Димитров. Оценката ни относно мерките, така, както са пуснати, е крайно негативна. Това не са обмислени неща. Ако предложенията не бъдат обсъдени с нас и с бизнеса, имаме готовност за стачки. Така написаните мерки е абсурдно да бъдат приети, каза той.

И КТ „Подкрепа“ излезе с официална декларация по т. нар. проект за антикризисни мерки. Определени представители на управляващия екип имат намерение отново да се прехвърли тежестта на изхода от кризата върху българските работници и служители, върху труда. Това ще породи огромно социално напрежение в национален мащаб, което може да премине в спонтанни и неконтролируеми протестни действия, се посочва в декларацията на конфедерацията.

Синдикатът подчертава, че е срещу всякакво посегателство на законови или договорени с колективни трудови договори права и социални придобивки, извоювани от синдикатите в годините на прехода, както и на отнемането им под каквато и да е форма от представителите на наемния труд. Тази своя позиция КТ „Подкрепа“ ще отстоява пред всички институции, пред държава и работодатели, включително и чрез активни протестни и стачни действия. Синдикатът предлага спешно свикване на кръгла маса с участието на правителството, национално представителните синдикални и работодателски организации, представители на съсловни организации и видни икономисти, на която да се обсъдят спешни мерки за спасяване на страната от колапс.

Приписваните на Министерството на финансите антикризисни мерки на правителството не отговарят на истината, заявиха междувременно от пресцентъра на ведомството. „Документът“, който медиите цитират, не съществува и не е бил обсъждан. Това е опит да се създаде допълнително напрежение в условията на криза и да се провокират различни обществени слоеве, които са най-чувствителните от обществото.

В момента в МФ се правят много сериозни анализи и прогнози, на базата на които ще бъдат предложени действителните антикризисни мерки. На този етап работната група по антикризисния пакет дискутира повече от 100 идеи. В процес на конкретизиране са и потенциалните фискални и икономически ефекти на всяко отделно предложение. Преди всичко експертите анализират какъв би бил ефектът от приложението на всяка отделна мярка, както върху доходите и жизнения стандарт на хората, както и върху изпълнението на бюджета.

До края на седмицата пакетът от мерки ще бъде представен на министърпредседателя, след което ще бъде внесен за обсъждане в Съвета за тристранно сътрудничество, насрочен за понеделник. Проектът на документ ще бъде оповестен на широката общественост едва след като бъде внимателно и коректно съгласуван със социалните партньори.

Осъзнаваме, че разпространението на тези „ужасяващи мерки“ цели да настрои обществото срещу икономическата политика на правителство и да подкопае бъдещата работа и общите усилия на правителството, синдикатите и работодателите в тази посока. Предстои по-важната дискусия - как да бъде подпомогнат реалният сектор, как да се стимулира производителността, как икономиката ни да се съживи и да доведе до повишаване на заетостта и доходите на хората. Считаме също така, че в условия на криза всички ние трябва да осъзнаем, че се налагат фискални ограничения за стабилизиране на бюджета, които, макар и с временен характер, ще доведат до търсения позитивен ефект, заявиха от ведомството на Симеон Дянков.

3 коментара
18 Март 2010 08:18 | Катерина
Оценка:
6
 (
12
 гласа)

ОСТАВКА! Като за начало, Дянков да отиде да се прегледа. Стига е разигравал, този палячо, 8 млн. българи. И без това сума ти поразии направи, откакто е на поста финансов министър, да си ходи в Америка. И след като се посяга на "лошия" човешки материал и майките, защо не се намалят и заплатите на депутатите и те да получават възнаграждение в размер на 240 лева и без това нищо не вършат смислено, освен солидно да трупат килца. Цецки-мецки, Фидоски, не ходят вече, а се търкалят. И как няма, при заплатата, която получават,снагите им ще станат още по-масивни. Нали Дянков, казваше, че България ще излезе от кризата през април. А сега какво става, налагаме антикризисни мерки за най-уязвимите слоеве от населението. ГЕРБ доказа, че няма кадрови потенциал, управленски опит и най-добрия вариант за България е да се махнат от властта, че кой знае, още какви простотии, ще измислят, ако не дай Боже си изкарат мандата. Не били тяхни антикризисните мерки, а на кой са - на снаха ми Гюргя.


18 Март 2010 08:26 | Катерина
Оценка:
7
 (
9
 гласа)

Много удобна позиция заемат от Герб. Щом някое глупаво тяхно решение, срещне отпор у хората, веднага бягат от отговорност, "не бях аз" , "не чух, "не видях". Време е българи от всички социални слоеве да се вдигнем на протести и да докажем на "умните" управляващи, че ни омръзна вече играта, "Тука има, тука няма". Започват протести на полицаи, данъчни, пенсионери, военни. Стига вече, управляващите са се подигравали с нас.


19 Март 2010 21:05 | БРАД ПИТ
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Какво не ми даресваш Кате, с какво съм по-лош от ББ и Костов? Нито се оправдавам като боса /с всички преди него/, нито съм окрал държавата като Гаргамел.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар