Строителният министър Росен Плевнелиев: Дневна винетка няма да има
Дневна винетка за леките коли няма да се въвежда, защото такава практика няма в цяла Европа, заяви министърът на регионалното развитие и благоустройство Росен Плевнелиев в кулоарите на парламента по повод препоръката на Комисията за защита от дискриминация /КЗД/ да се въведе такава на стойност 1,34 лв.
Комисията излезе още с мнение, че цените на стикерите у нас са дискриминационни, защото хората, които си купуват годишни винетки, всъщност плащат по-малко от тези с месечни и седмични. Освен това, от КЗД препоръчаха годишната винетка да е валидна 12 месеца, независимо кога е купена, и да отпадне ограничението за валидност до 31 януари на следващата година.
В парламента министърът на регионалното развитие коментира пред журналисти, че няма начин, по който дневната винетка да бъде администрирана и управлявана. Той поясни, че през 2005 г. е създаден модел с помощта на консултанти, който е съгласуван с ЕК, съответства на всички европейски директиви и е работещ.
Министерството стои здраво зад този модел, който е избран от предишното правителство. Цените са социално отговорни - 67 лева за годишна винетка, и от 2007 г. не са променяни, изтъкна Плевнелиев.
Според него решението на антидискриминационната комисия, че моделът на винетките не съответства на директивите от 1999 и 2006 г. е тенденциозно. Министърът отбеляза, че КЗД се позовава на европейска директива, която не е влязла в сила, а е на работна фаза и тепърва по нея европейските държави ще имат забележки и корекции.
Завчера обаче той беше още по-остър в изказването си, като заяви, че решението на комисията е част от сценарий в предизборна година, и че комисията е нереформирана структура, управлявана от тройната коалиция (б.р. - неин председател е Кемал Еюп от ДПС).
Проверка установи, че винетки (не дневни) има в Румъния, Унгария, Словения, Словакия, Чехия, Австрия, Швейцария. В Германия, Италия, Франция, Великобритания, Испания, Португалия, Холандия, Дания, Швеция, Сърбия и Хърватия се плащат пътни такси.
Затова, щото нямате гъвкава политика, ние хората на средна възраст, които не пътуваме за развлечение и за почивка, а до съседните села НЕ ПЛАЩАМЕ ВИНЕТКИ, НЯМА И ДА ПЛАТИМ ПРИ ВСИЧКИЯ РИСК ЗА ГЛОБА. Щото по нивите, където ходим, няма нито полицай, нито дупетат, / не е грешка/, нито министър.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.