Стопанската камара: Икономиката живна, но държавата пречи

12 август 2010 00:14   1628 прочита

Нарастването на преразпределителната роля на бюджета, съчетана със значително забавяне на разплащанията и неспазване на договорите от страна на държавата към бизнеса пречат на бързото възстановяване на икономиката, се казва в анализ на Българската стопанска камара.

По експертни оценки, към средата на юли държавата се е разплатила за извършени работи с бизнеса по обществени поръчки и други договори за едва 77 млн. лв. от дължимите 640 млн. лв. Четири месеца след уточняване на механизма за това разплащане все още практически то не се реализира в нужната степен - разплатени са малко повече от 10 процента, посочват от БСК.

Не трябва да се забравя, че сключените договори са за около 2 млрд. лв., които потенциално също попадат в групата на забавените плащания. Всичко това пречи на бързото възстановяване на икономиката, а оттам - и на пазара на труда, се отбелязва в съобщението.

Въпреки това камарата вижда първите трайни признаци, че икономиката ни излиза от кризата.

Според БСК нарастването на износа от края на 2009 г. и особено за първите пет месеца на 2010 г. на годишна база с 12,3%, както и първото намаляване на нивото на безработица на месечна база през март и запазване на тенденцията през юни, дават надежди на местните предприятия да започнат подготовка за увеличение на своето производство.

Заедно с тези положителни тенденции, авторите на анализа отбелязват, че усвояемостта и оползотворяването на еврофондовете все още е слаба. По оперативните програми са разплатени едва 8% от средствата, определени за първите три години от програмния период 2007-2013 г., част от които са авансови плащания.

Програма ИСПА, по която проектите трябва да бъдат завършени и разплатени до края на 2010 г., е усвоена едва на 41%, а програма САПАРД, която приключи през 2009 г., е разплатена на 76%.


Още за: БСК   оценка   бюджет   Още от: България и свят

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар