Стефан Константинов: Няма начин Здравната каса да бъде държава в държавата

01 февруари 2011 00:18   2237 прочита
Стефан Константинов
Стефан Константинов


Стефан Константинов

За по-високи заплати за лекарите в Спешна помощ работи здравният министър

Между Министерството на здравеопазването и НЗОК трябва да има много ясен синхрон. Асинхронът странно ми изглежда. Целите ни са едни и същи. Няма начин Здравната каса да бъде някаква държава в държавата, каза пред БНТ министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов.

Здравеопазването е едно цяло, ние сме малка държава и политиката трябва да бъде единна. В края на миналата година така направихме така, че в надзорния съвет хората, които не представляват държавата, да са повече, да има повече прозрачност, допълни Константинов и уточни, че Министерството на здравеопазването прави политиката. "Информацията трябва да се споделя. МЗ трябва да разполага с цялата информация за това какво става в системата, а функцията на касата е да управлява парите на здравноосигурените. Има ли проблем касата, ще има проблем и в МЗ, и в политиката", подчерта здравният министър.

Трябва да се мисли как да се вдигнат заплатите на лекарите, които работят в Спешна помощ, за да бъдат мотивирани, заяви още министърът на здравеопазването. По думите му, в страната и главно в София не достига медицински персонал за Спешната помощ, има много незаети щатове, но липсвали и кандидати за различните постове. “За да достига персонал, това става с вдигане на заплатите и подобряване условията на работа”, убеден е здравният министър. Той обаче не съобщи кога и с колко ще бъдат вдигнати заплатите.

В началото на декември м.г заместник-министърът на здравеопазването д-р Михаил Зортев обяви, че общият бюджет за спешна помощ през 2011 г. ще се намали с 50% в сравнение със средствата за 2010 г. Причината била, че пред спешните кабинети на болниците са преминали около 900 000 души, като реалните спешни случаи са били едва 30%. Останалите случаи е трябвало да се пренасочат към извънболничната помощ.

Във връзка с грипната епидемия здравният министър заяви, че има достатъчно лекарства срещу грипа. "Личните лекари са снабдени и когато има нужда, те могат да дават такива безплатни лекарства на пациентите си", допълни още Константинов.

По отношение на лекарските грешки Константинов коментира, че има непрекъснато недоволни хора. "При установяване на вина всеки ще си понесе заслуженото. Не бива да се прехвърля темата на ниво лоши лекари-добри пациенти или лоши пациенти-добри лекари. Не винаги, когато пациентът е недоволен, значи, че грешката е на лекаря и на персонала", категоричен бе здравният министър.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар