Ст. Константинов: Пречеха ми
От публикуваните на страницата на здравното министерство мотиви за оставката на здравния министър Стефан Константинов става ясно, че той е усещал липса на подкрепа от управляващата партия, пише Медиапул.
"Липса на подкрепа за работата ми като министър от страна на управляващата партия и възпрепятстване осъществяването на реформите, които биха довели до подобряване на здравеопазването", е посочил в мотивите си Константинов. "Тези промени бяха предложени в редица документи, включително и законодателни изменения, които все още не са приети от Народното събрание, а други срещнаха откритото неодобрение на ниво концепция", допълва той.
"Подаваната оставка не е бягство от отговорност, единствената цел в работата ми като министър на здравеопазването беше да работя в името на държавата и интереса на нейните граждани. Но това е невъзможно да се състои без ясна политическа подкрепа. С днешния акт аз давам възможност да бъде избрана консенсусната фигура, която да доведе дългоочакваните промени в сектора до успешен край", допълва Константинов.
Константинов действително бе бламиран многократно от депутатите от ГЕРБ и негови предложения срещаха отпор в парламента. Идеите му за болнична реформа и за това НЗОК да решава с кои болници да сключва договор чакаха дълго преди да получат политическа санкция и да влязат за разглеждане в Министерския съвет и парламента. Когато най-накрая стигнаха до Народното събрание, стана ясно, че идеите на Константинов ще претърпят сериозни изменения.
Сега в Народното събрание "отлежават" три ключови законопроекта на Константинов, по които се чака санкция от управляващото мнозинство. Единият регламентира тоталната забрана на пушенето на закрито, срещу което има мощен отпор от ресторантьорския бизнес. Вторият цели да сложи ред в търговията със скъпоструващите медицински изделия като пирони, стави и др., за които стана ясно, че носят милиони под формата на комисионни за лекари в столични болници. Третият законопроект се отнася именно до финансирането на болниците.
Освен с депутатите от управляващата партия обаче Константинов имаше обтегнати отношения и с почти всички ключови звена в сектора - НЗОК, Българския лекарски съюз, откъдето той дойде, както и с няколко пациентски организации. Именно това наклони везните в полза на неговото отстраняване, тъй като през последните седмици в разгара на лекарствения скандал всички тези организации застанаха открито срещу него.
Отбранителната позиция, която Константинов зае - да обяснява, че всички нередности са се случвали "през главата му", само засили недоволството на премиера към него. Константинов се оправда, че НЗОК, заместничките му и Дянков са били по-информирани за цените на лекарствата от него, с което сложи край на всички илюзии, че може да продължи да работи с този екип. Константинов загатна за това, че някой друг взима решенията в сектора още през пролетта на миналата година, когато заяви, че не знае кой всъщност управлява здравеопазването .
Обясненията на Константинов можеше да звучат като най-обикновени оправдания на провалил се министър, ако неговата предшественичка Анна-Мария Борисова не си бе тръгнала с почти същите мотиви. В деня, в който Борисова бе отстранена, тя заяви, че е станала заложник на финансовия министър Симеон Дянков, който бавеше остойностяването на медицинските услуги и по негова инициатива НЗОК оставяше болниците без плащания с месеци. Борисова обяви, че отново заради Дянков не може да въведе и електронната здравна карта, с която да се упражнява контрол върху системата.
Тази изровена от някой коптор дама само ще се усмихва като предишната и предшественичка, след 6 месеца ще гушне министерската пенсия, а народа ще си гледа работата! Не виждате ли, че от нея и за каца не става?
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.