Според проучване Б. Борисов и Цв. Цветанов - фаворити на народа за президент
Най-одобряваната институция е полицията, 71% смятат, че кабинетът ще изкара пълен мандат
Бойко Борисов и Цветан Цветанов са фаворитите на общественото мнение за кандидат-президент, сочи национално представително проучване на НЦИОМ, направено между 15 и 25 май. В отговор на открит въпрос, без предложени отговори кого българите биха номинирали за президент, 14,6% от участвалите в проучването са посочили името на премиера Борисов, а 14,3% - това на министъра на вътрешните работи Цветанов. Въпреки че не може да бъде избран за нов мандат, Георги Първанов получава номинация от 10 на сто, отбелязват от НЦИОМ.
Други имена, които се споменават като евентуални кандидатури, са на лидера на БСП Сергей Станишев - от 2,1%, и на лидера на "Атака“ Волен Сидеров - от 2%. Споменати са и двамата български еврокомисари - бившият еврокомисар Меглена Кунева и сегашният Кристалина Георгиева. 43% се чувстват затруднени да преценят кой би бил най-подходящият кандидат.
В същото време 59% от българите са на мнение, че в момента няма партия или коалиция, която да може да управлява страната по-добре от ГЕРБ. 8% смятат, че Коалиция за България в момента може да управлява по-добре от ГЕРБ. Всички останали политически формации се ползват с още по-малко доверие по отношение на евентуалното им участие в управлението на страната. Проучването показва, че ако в края на май 2010 г. имаше парламентарни избори, в Народното събрание биха попаднали всички сега представени парламентарни формации без РЗС.
71% от българите са категорични, че кабинетът на Бойко Борисов ще изкара пълния си мандат. Така мислят основно хората на възраст между 30 и 50 години - 76%, 75% от жителите на областните центрове, 78% от анкетираните с висок стандарт и 72% от висшистите, отбелязват социолозите. Прави впечатление и че половината от социалистите мислят същото, констатират от НЦИОМ. Според тях това е оценка и за състоянието на лявото политическо пространство. Въпреки критичните си нагласи 80 на сто от десните избиратели са убедени, че този кабинет има шансове да завърши пълен мандат. Голяма част от политически апатичните българи също са на мнение, че вероятно ГЕРБ ще изкара своя мандат.
В края на май 2010 г. най-одобряваната държавна институция от 53% от българите е полицията. Това сочат резултати от проучване на обществено-политическите нагласи на Националния център за изучаване на общественото мнение. Особено силна е подкрепата за действията на полицията сред симпатизантите на ГЕРБ, които най-тясно свързват с усилията на МВР успехите на своето управление. Избирателите на опозиционните формации също в голяма степен подкрепят работата на полицията.
Правителството и армията са другите две институции, одобрението за които надхвърля неодобрението. Правителството е одобрявано от 46% от българите, а армията - от 42%. Най-силна е подкрепата за кабинета сред висшистите, сред жителите на градовете-областни центрове и сред хората със стандарт около и над средния. Армията печели доверие главно сред младите българи на възраст до 30 години.
Половината от привържениците на ГЕРБ одобряват работата на Народното събрание, което като цяло се ползва с доверие сред 30% от българите. Продължава тенденцията на плавен спад на доверието към съда.
Независимо от съзнанието за трудностите, преживявани в момента, у населението преобладават очакванията за подобряване на финансово-икономическата ситуация у нас, констатират социолозите от НЦИОМ. 44 на сто от анкетираните очакват жизненият им стандарт да се подобри, 23 на сто - да се влоши, а една трета не очакват промяна. Нарастват позитивните очаквания за бъдещето, като за два месеца делът на оптимистите се е увеличил с 10 процента - от 34 на сто през март на 44 на сто през май. Това се отнася преди всичко до младите хора под 40 години, до анкетираните със среден и по-висок стандарт, както и до симпатизантите на ГЕРБ и на „Атака“.
Влошаване на стандарта си очакват най-вече хората в предпенсионна възраст, ниско образованите и бедните.
Общо 63 на сто посочват, че през последната година материалното им положение се е влошило, а едва според три процента то се е подобрило. Една трета от участниците в допитването не отчитат промяна в стандарта си на живот.
Все повече хора отлагат във времето разходи, свързани с инвестиции и луксозни придобивки. Данните показват, че ремонт на жилището отлагат 42 на сто, докато през март те са били 35 процента. Плановете си за почивка не са осъществили 43 процента срещу 37 на сто през март; покупка на автомобил през май са отложили 18 на сто, докато през март те са били 13 процента. Хората, които са затруднени да обслужват кредитите си, през март са били 19%, а сега са 22 %.
Общо 27 на сто посочват, че в тяхната фирма е имало съкращения, 22% - че намаляват оборотите, а 21% - че възнагражденията им са замразени. За преминаване към намалено работно време или принудително излизане в отпуск съобщават 9 на сто, а за прекратяване на отделни дейности на фирмите, в които работят " 8%.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.